لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی

یکی از ملزومات مهم در امر ساخت ساز ساختمان های بتنی، داشتن لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی است. اجرای هر گونه فعالیت بتنی در هر بنا مستلزم استفاده از قالب بندی و یا آرماتور بندی خواهد بود. 30 تا 70 درصد هزینه اجرا و همچنین پیاده سازی انواع بتن ارتباط مستقیم با قالب بندی بتن دارد.

به طور کلی لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی ابزار و تجهیزاتی هستند که هر کدام وظیفه ویژه ای بر عهده دارند که با در کنار هم قرار گرفتن آنها یک سازه خاص ایجاد خواهد شد. با بهره بردن از این تجهیزات ما میتوانیم در ارتفاع نیز امکان بتن ریزی داشته باشیم. بتن ریزی انواع سقف، فونداسیون و ستونها با کمک این ابزار و قالب ها امکان پذیر می شود.

وسایل و تجهیزات قالب بندی بتن دو گروه هستند:

 • قالب های فلزی
 • قالب های چوبی

استفاده از قالب بندی چوبی دیگر مثل گذشته مرسوم نیست و بیشتر از قالب بندی فلزی در پروژه های مختلف استفاده می شود. یکی از معایب قالب های چوبی عدم استفاده مجدد پس از پایان بتن ریزی است. بنابراین استفاده از قالب های چوبی در پروژه های بزرگ مقرون به صرفه نیست. چرا که می بایست بارها و بارها برای بتن ریزی از لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی در جای جای ساختمان استفاده کرد.

قالب های بتنی انواع گوناگونی دارند. رایج ترین و با کیفیت ترین قالبها، قالب های فلزی هستند. جنس این نوع قالب از فولاد، آهن و یا آلومینیوم است. برای استفاده از این قالب لازم است اجزای مختلفی نیز در کنار آن مورد استفاده قرار بگیرید که در ادامه به آنها می پردازیم.

طراحی و اجرای رووف گاردن

معرفی و کاربرد اجزا و متعلقات قالب بتن

لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی عبارتند از:

رزوه و مهره جک: این قطعه به انتهای لوله بیرونی جک سقف جوش می شود. بر روی جک سقف سوراخ هایی تعبیه شده است تا بتوان به کمک آن ارتفاع را تغییر داد.

نبشی پانچ شده قالب: وظیفه اتصال دو قالب عمودی بر یکدیگر در قسمت خارجی قالب بتن بر عهده این قطعه است.

تسمه قالب یا بولت تسمه ای: وقتی پیمانکار ساختمان از قالب های سوراخ دار در پروژه استفاده نمی کند. برای اتصال دو پنل قالب از تسمه یا بولت تسمه ای استفاده می شود.

سولجر قالب بندی: از این قطعه برای مهار کردن فشار هیدرواستاتیکی به بتن استفاده می شود.این قطعه به کمک واشرکاس، مهره بولت و بولت عصایی به لوله بسته خواهد شد.

شاقول قالب: محل بسته شدن این قطعه زیر سولجر قالب بندی است.

واشر دو لوله: زمانی این قطعه کاربرد دارد که از پشت بند قالب در لوله استفاده می شود.

پیچ تنظیم قابل رگلاژ: برای تنظیم ارتفاع به شکل یو، از این قطعه در قسمت بالایی داربست استفاده می شود.

کمپس یا بست قورباغه ای: برای ایجاد اتصال محکم تر بین پنل قالب های فلزی بتن این قطعه کاربرد پیدا می کند.

پین و گوه: برای ایجاد اتصال محکم قالب های بتن از این قطعه استفاده می شود. مطمئنا هر چه این قطعه ضخیم تر باشد اتصال بین قالب ها نیز محکم تر خواهد بود.

براکت: اتصال و قالب بندی دیوار و ستون در ارتفاع بر عهده براکت است.

مهره بلت خروسکی: برای بستن بولت یا بولت عصایی از این قطعه به همراه واشر استفاده می شود.

بولت تمام رزوه: برای متصل کردن دو قالب فلزی بتن که روی یکدیگر قرار دارند از این قطعه استفاده می شود و میتوان بعد از بتن ریزی دوباره از آن استفاده کرد.

بولت عصایی: برای اتصال سولجر، واشر کاس و مهره خروسکی به پشت بند قالب های فلزی از این قطعه استفاده می شود.

میان بولت فنری: از ویژگی های این قطعه برای ممانعت از عبور آب از حفره ها استفاده می شود. در ابتدا و انتهای این قطعه دو قسمت فنری و در وسط آن یک پولکی گرد به منظور آب بندی وجود دارد.

گیره قالب: گیره بلند و گیره متوسط و پیچی درشت گیره قالب را می سازند که موجب سفت شدن اتصالات می شود.

دستک تیر: مهار کردن فشار های جانبی تیرها و پوترها بر عهده این قطعه است.

واشر کاس: زمانی این قطعه بکار گرفته می شود که سولجر در پشت بند قالب استفاده شود.

پایه ها و شمع های مدولار

از بین لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی، پایه ها و شمع های مدولار به دلیل کاربردی که در فونداسیون دیوار، تیر، دال و ستون دارند بسیار مقرون به صرفه هستند. قالب های فلزی بتن را به راحتی می توان به کمک پین و گوه و اجزای دیگر اتصالات قالب بتن بارها متصل و یا از یکدیگر جدا کرد.

امکان استفاده از قالب های فلزی بتن به صورت یکپارچه نیز وجود دارد. قالب های یکپارچه به وسیله جرثقیل در محل نصب می شوند. نمای بتن پس از باز کردن قالب بتن صاف و رویه خوبی خواهد داشت فقط درزهای پانل های قالب باقی خواهند ماند.

قالب های مدولار قالب های همه کاره اند. آنها را در اندازه های مختلف می سازند. کاربرد اصلی آنها قالب بندی سازه های بتنی است و از فولاد نرم با ضخامت 3 میلیمتر ساخته می شوند.

اجزای قالبهای فلزی بتن عبارتند از:

 • رویه
 • تسمه
 • ورق فلزی
 • ستون
 • بدنه
 • حائل
 • و …

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاع از اصطلاحات و لغات عمرانی و معماری روی اینجا کلیک کنید و اصطلاح یا لغت مورد نیاز خود را وارد کرده و معنی همراه با عکس آن را مشاهده نمایید.

با کنار هم قرار گرفتن تمام این اجزا سیستم های پیچیده ای چون قالب مدولار، چکشی، چرخشی، لغزنده، میزی و بسیاری دیگر قابل اجرا خواهند بود. مسلما هر چه سازه در دست احداث پیچیده تر باشد قالب ها نیز به همان نسبت پیچیده تر خواهند بود. در این حالت اجزای قالب نیز بیشتر خواهد شد.

کاربرد تخته سه لایی و پلی وود

تخته سه لایی و پلی وود از جمله تخته های چوبی هستند که بین اشخاص فعال در زمینه ساخت مبلمان، انواع سبک کابینت و ساختمان سازی بسیار محبوب هستند. ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فردی می توان برای این محصولات برشمرد. از ویژگی های تخته سه لایی و پلی وود وزن کم و استحکام بالای آنهاست.

موارد استفاده از تخته ها عبارتند از:

 • پوشش دیوارها
 • کفپوش
 • ساخت وسایل تزیینی و دکوری های آشپزخانه 
 • پوشش سقف و نمای ساختمان
 • ساخت مبلمان و کابینت
 • ساخت انواع جعبه های بسته بندی
 • قالب بندی ساختمان
 • صنایع هوایی و همچنین دریایی

کاربرد تخته چهار تراش و دوتراش

با برش چوب های بدون گره درختان به شکل مربع و مستطیل تخته چهار تراش و دوتراش به وجود می آید. از این تخته ها در قسمت های مختلف قالب بندی در امر ساختمان سازی و معماری استفاده می شود.

سخن پایانی

نسبت به پروژه در حال احداث خود برای تهیه لوازم و وسایل قالب بندی ساختمان بتنی اقدام کنید. تا شاهد پیشبرد هر چه بهتر کار و دوام بنا باشید.

مقالات بیشتر:

بازسازی خانه

انواع آهن آلات ساختمانی 

طراحی و اجرای نمای ساختمان