آهن های پر مصرف در صنعت ساختمان

مقاومت بالای آهن آلات ساختمانی دلیل اصلی استفاده از این نوع مصالح در ساخت انواع سازه ها ( از صفر تا صد ساخت و ساز گرفته تا بازسازی خانه های قدیمی ) است. در واقع ساخت یک بنا بدون بهره بردن از این متریال مقاوم ممکن نیست. مسلما بنایی که در ساخت آن از آهن آلات ساختمانی استفاده نشده باشد از مقاومت خوبی برخوردار نخواهد بود. قابلیت انعطاف پذیری بالای آهن، استفاده از این متریال را در امر ساخت و ساز پروژه های ساختمانی و عمرانی پرکاربردتر کرده است.

رشد و همچنین گسترش تمدن امروزی را تماما مدیون آهن و نقش بسیار مهم و تعیین کننده آن در شکل گیری سازه های مختلف هستیم. هیچ فلز دیگری نمی تواند جایگزین این کالای با ارزش در ساخت بناهای مختلف گردد.

اجرای صفر تا صد ساخت و ساز و مشارکت در ساخت

انواع آهن آلات ساختمانی مهندس فرح زادی

پرکاربردترین فلزات ساختمان سازی کدامند؟

پرکاربردترین آهن آلات ساختمان عبارتند از:

 • فولاد
 • آهن
 • آلومینیوم
 • مس
 •  چدن

فولاد

فولاد انواع گوناگون دارد. از ترکیب آهن با فلزهای دیگر فولاد تولید می گردد که از آن استفاده های گوناگونی در امر ساخت سازه ها می شود. میزان کربن موجود در فولاد تعیین کننده میزان نرمی و سختی فولاد است.

آهن

به طور قطع آهن یکی از پر مصرف ترین و صد البته کاربردی ترین مصالح فلزی در پروژه های ساختمانی است. از آهن در فونداسیون و حتی نازک کاری جزئیات ساخت و ساز بهره برده می شود. پرکاربردترین پروفیل ساختمانی تیرآهن است. تیرآهن را به دو شکل H و I تولید می کنند. این دو نوع از مهم ترین انواع تیرآهن های مصرفی در بازار تولیدات فلزی و آهن آلات ساختمانی هستند.

آلومینیوم

با توجه به اینکه آلیاژ آلومینیوم وزن سبکی دارد و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان داده است در ساخت قاب در و پنجره و همچنین پانل های شیروانی از آن بهره می برند. در ساخت اسکلت های سبک نیز آلومینیوم کارایی خوبی دارد. لازم به ذکر است که هیچ گاه از آلومینیوم خام استفاده نمی شود.

مس

مس به دلیل مقاومت بالایی که در برابر پوسیدگی دارد جزء فلزات غیر آهنی و بسیار پرکاربرد محسوب می شود. بیشترین کاربرد مس با توجه به جلای منحصر به فرد و رنگ قرمز زیبای آن در تزئینات ساختمان و همچنین دکوراسیون داخلی است.

چدن

به دلیل قالب گیری راحت چدن در گذشته های نه چندان دور از چدن برای ساخت لوله ها بیشترین استفاده را میکردند. مقاومت چدن در برابر کشش و ضربه پایین است.

پرکاربردترین محصولات فولادی در صنعت ساختمان کدامند؟

انواع تیرآهن ها، آلومینیوم، لوله های فولاد ضد زنگ و ورق های آهن همه از جمله پرکاربردترین فلزات و آهن آلات ساختمانی هستند. این دسته از فلزات همگی از دوام و استحکام بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردارند و به بنا استحکام قابل قبولی می بخشند.

مدیریت طرح و پیمان 

با توجه به مدرن شدن دنیای امروزی و استفاده از آلیاژهای مختلف آهن مثل فولاد، ورق، ضد زنگ، چدن و فولادهای خاص به علت ساختار، مکانیک و هزینه پایین جزو متداول ترین فلزاتی هستند که در صنعت ساختمان سازی بکار گرفته می شوند. مطمئنا فولاد و آهن از مهم ترین بخش های صنعت مدرن امروزی هستند. بنابراین استفاده از آنها در پیشبرد توسعه و اقتصاد جامعه نقش پررنگی ایفا می کند.

محکم ترین و قوی ترین ورق ها، ورق های فولادی هستند. وقتی این دسته از ورق ها از زنگ زدگی محافظت شوند در پیشبرد اهداف مهندسی بسیار کاربرد پیدا خواهند کرد. ورق فولادی انواع گوناگون دارد و در صنایع مختلف نیز کاربرد دارد.

انواع ورق های فولادی عبارتند از:

 • ورق سیاه
 • ورق گالوانیزه
 • ورق رنگی
 • ورق روغنی
 • ورق اسید شویی

تمامی ورق ها از نورد گرم فولاد یا همان بیلت تولید می شوند و همگی به شکل مسطح تولید می شوند. از همین رو آنها را ورق می نامند. نحوه عرضه این نوع مصالح به بازار به شکل رول و یا کلاف است. معروف ترین ورق های بازار این کالا ورق گالوانیزه و ورق سیاه است. گرید این ورق ها مختلف بوده و در ساختمان سازی کاربرد دارند.

قیمت ورق های گالوانیزه، تیرآهن و .. را بر اساس وزن این محصولات تخمین می زنند. برای تخمین قیمت می بایست روزانه استعلام قیمت گرفت. چراکه با توجه به نوسانات روزانه قیمت کالاهای مختلف، قیمت این مصالح نیز روزانه تغییر می کند.

مهمترین آهن آلات ساختمانی از بین تمامی مصلح فلزی کدامند؟

با توجه به تمامی مطالبی که تاکنون گفته شد مهم ترین آهن آلات ساختمانی عبارتند از:

 • میلگرد
 • تیر آهن
 • قوطی پروفیل
 • ناودانی
 • انواع ورق های فولادی ساختمانی
 • نبشی
 • انواع مقاطع تیر آهن
 • پروفیل های ساختمانی

میلگرد

به طور قطع میلگرد ها نقش بسیار مهم و اساسی در امر ساختمان سازی ایفا می کنند. میلگرد یک میله فولادی است و سطح مقطع گردی دارد و از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساخت و ساز می باشد. اصلی ترین کاربرد میلگرد در ساخت ستون های بتی است که امروزه بسیار از این روش در ساخت سازه های مختلف استفاده می شود. استفاده از میلگرد در بین ستون های بتنی نقص استحکام پایین ساختمان های بتنی را با آرماتور بندی داخل بتن به کمک میلگرد ها برطرف می کند.

انواع ورق های فولادی ساختمانی

از انواع ورق های فولادی ساختمانی در جاهای مختلف ساختمان استفاده می شود.

نبشی

پروفیل های نبشی نیز از دسته مصالح فلزی پر مصرف ساختمانی هستند.

انواع مقاطع تیر آهن

انواع مقاطع تیرآهن یکی از مهم ترین مصالح فلزی در صنعت ساخت و ساز هستند. وظیفه تحمل فشار و نیروی وارد آمده بر ساختمان بر عهده تیرآهن ها می باشد.

تیرآهن چیست آهن آلات ساختمانی

پروفیل های ساختمانی

معمولا از پروفیل های ساختمانی برای ساخت درب و پنجره استفاده میشود و بسیار پرکاربرد هستند.

در این مقاله تلاش کردیم با معرفی تمامی فلزات و آهن آلات ساختمانی پرکاربرد در امر ساختمانی اشاراتی داشته باشیم. مطمئنا فلزات در مقام قیاس با دیگر مصالح ساختمانی از دوام، استحکام و تنوع بالایی برخوردار هستند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه تر هستند.

مقالات بیشتر: 

انواع ماشین آلات ساختمانی 

تخریب ساختمان قدیمی 

تجهیز کارگاه