بهتر است بدانید تونل کندوان جزو زیباترین تونل های کشور ایران محسوب می شود. این تونل به خاطر اهالی روستای کندوان که در شهر اسکو زندگی می کردند به تونل کندوان معروف شد. ما وب سایت مهندس فرح زادی  در این مقاله سعی داریم با موضوع ساخت تونل کندوان بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با ساخت تونل کندوان

پیش از اینکه به ساخت تونل کندوان بپردازیم، باید بدانید تونل یکی از معروف ترین سازه های مهندسی محسوب می شود. تونل ها کاربرد فراوانی دارند. بهتر است بدانید تونل های معدنی دارای ابعاد بسیار محدودی هستند. اما این گونه تونل ها معمولا ابعاد وسیعی دارند. پیش از این که از تونل مورد نظر خود دیدن کنید، حتما باید مسیر آن را با دقت مطالعه نمایید. روشن است که این مطالعات کمی به زمان نیاز دارد. اما توجه داشته باشید، تمام این مطالعات به شما کمک فراوانی می کنند. ما در این مقاله به ساخت تونل کندوان می پردازیم.

انواع سبک دکوراسیون داخلی 

دانستنی هایی درباره ساخت تونل جذاب کندوان

قبل از اینکه به موضوع مهم ساخت تونل کندوان بپردازیم، باید بدانید این تونل جزو جاذبه های دیدنی شهرستان چالوس محسوب می شود. جاده چالوس چشم انداز بسیار زیبایی دارد و یکی از بهترین راه های متصل به شمال کشور محسوب می شود. به همین خاطر این جاده ترافیک سنگینی را متحمل می شود. شما می توانید در این مسیر تونل های بسیار زیادی را مشاهده نمایید. اما تونل کندوان چیزی دیگری می باشد. این تونل جزو مشهورترین تونل های کشور به شمار می رود. اگر بخواهیم به این موضوع به صورت جزئی تر نگاه کنیم، باید بگوییم کندوان طول 18883 متری دارد و عرض آن 5.5 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد.

سال ساخت تونل کندوان مربوط به دوره پهلوی می باشد. در سال 1314 خورشیدی، کلنگ زنی این تونل آغاز شد. پس از آن در سال 1317 بهره برداری آن شروع شد. مطالعات نشان می دهد ساخت تونل کندوان مربوط به وزارت مجید آهی بود. آن زمان امکانات زیادی وجود نداشت، به همین خاطر احداث آن تقریبا سه سال طول کشید. ابوالحسن عمید گفته است که ساخت تونل کندوان بر عهده دو شرکت سوئدی و دانمارکی بوده است. این تونل با خلاقیت و هوشمندی خاصی طراحی شده است. برخی از روایات حاکی از آن است که در سال 1314 شاه به شهر مازندران سفر می کند و در  روستای کندوان که در آنجا برف شدیدی می بارید، گیر می کند. پس از آن با تمام سختی ها به گچسر می رود. این موضوع موجب شده است که تونل کندوان ساخته شود.

آشنایی با تونل دیدنی کندوان

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، در هنگام ساخت تونل کندوان امکانات بسیار محدودی در ایران وجود داشت. در آن سال هوا به شدت سرد بود و کار کردن در آن هوا برای کارگران مشکل بود. ابوالقاسم مظفری رئیس انجمن تونل ایران ، با روزنامه اقتصاد آنلاین مصاحبه ای در این خصوص انجام داده است. او در این باره می گوید: در تاریخ 20 اردیبهشت ماه 1314 نخستین دینامیت، برای حفره بخش نخست تونل استفاده شد. بعد از آن تعدادی از کارگران با تیشه و کلنگ عملیات حفاری را آغاز نمودند. کندن کوه در آن زمان با وجود امکانات بسیار محدود کار مشکلی بود.

تحقیقات درباره ساخت تونل کندوان اینطور روایت شده است: همانطور که گفته شد ساخت تونل کندوان با وجود تجهیزات بسیار محدود و سرمای بیش از اندازه و کمبود زمان، کار بسیار بزرگی محسوب می شود. این کار عظیم به دستان قدرتمند کارگران ایرانی در مدت زمان سه سال انجام شده است.

بازسازی اداری در پاسداران 

علت نامگذاری تونل کندوان چیست؟

همانطور که در بخش ساخت تونل کندوان به آن اشاره کردیم، به علت قرار داشتن روستای زیبای کندوان که در شهر اسکو بود، نام این تونل را کندوان نهادند. طبق مطالعاتی که در این باره صورت گرفته است، محل قرار گیری این تونل در ارتفاعات بالا است. در همان موقع تجهیزات بسیار اندک بود. بایستی بخش هایی از کوه با کلنگ زده می شد. به همین خاطر کارگران این پروسه عظیم را از روستای دیدنی کندوان برگزیدند. لازم به ذکر است بدانید به خاطر قدردانی و سپاسگزاری از اهالی روستای کندوان و با همراهی مهندس گرایلی این تونل کندوان نامیده شد.

همانطور که گفته شد ساخت تونل کندوان در سال 1314 خورشیدی شروع شد. برای افتتاح این تونل جذاب شود، رضا شاه به همراه فرزند خود محمدرضا با یک خودرو به دهانه تونل رفتند. بعد از اینکه تونل دیدنی کندوان افتتاح شد، دیگر هیچگونه نیازی نبود که کوه دور زده شود. بهتر است بدانید طول آن مسیر تقریبا 13 کیلومتر کاهش یافت. در آن زمان نیز جاده یخبندان و سرد بود. اما شاید برایتان جالب باشد با وجود تمام سختی ها تردد در آن جاده امکان پذیر بود.

تعریض تونل کندوان

 در بخش های قبل به صورت مفصل با ساخت تونل کندوان آشنا شدیم. در این بخش شما باید بدانید تعریض تونل کندوان مربوط به سال 1374 می باشد. با وجود ماشین آلات بسیار مدرن تعریض این تونل تقریبا هفت سال طول کشید.

نکات جالب درباره تونل کندوان

در این بخش به نکات جالب درباره ساخت تونل کندوان اشاره خواهیم کرد. تحقیقات نشان می دهد مهندسان براساس طرح، قصد داشتند تونل کندوان را از سمت گچسر به پل زنگوله راه اندازی کنند. وزیر راه گزارش را اشتباه ارائه داد و مبلغ این پروژه نصفه و نیمه انجام شد. همانطور که گفته شد ساخت تونل کندوان در هوای بسیار سرد و در زمان کم انجام شده است. حالا شما خودتان مقایسه کنید، امکانات ساخت این تونل در  آن زمان بسیار محدود بوده است و  از ساخت این تونل تقریبا 80 سال می گذرد اما همچنان دیدنی و جذاب است.

مقالات بیشتر:

صفر تا صد بازسازی ساختمان 

بازسازی ساختمان اداری 

بازسازی در پاسداران