طراحی و اجرای نمای ساختمان
طراحی و اجرای نما و محوطه مهندس محمدرضا فرحزادی
طراحی نما و لند اسکیپ گروه مهندس فرحزادی
طراحی نمای ساختمان و محوطه محمدرضا فرحزادی
طراحی و اجرای نما و لند اسکیپ گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی
طراحی و اجرای نما و محوطه و لند اسکیپ گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی
طراحی نما و محوطه یا لند اسکیپ مهندس محمدرضا فرحزادی
طراحی و اجرای نما و محوطه
طراحی محوطه و باغ | مهندس محمدرضا فرح زادی
طراحی و اجرای نما و محوطه گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

فایل صوتی طراحی نما و محوطه سازی ساختمان

 

طراحی نما و محوطه سازی گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

 

مشاهده نمونه کار طراحی نمای ساختمان گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

شیت بندی طراحی نما 

طراحی و اجرای نما و محوطه : معرف ساختمان و بنا

یکی از مهمترین بخش های مراحل هر پروژه ساختمانی نمای پروژه و همچنین لنداسکیپ یا محوطه آن است. چراکه طراحان از نمای پروژه به عنوان نماد یا سمبلی برای معرفی سبک خود و همچنین هویت و نوع کاربری پروژه استفاده می کنند و در واقع روکار، نما یا پوسته یک ساختمان و آن چه که در نگاه اول از کالبد کلی یک ساختمان چشم ما می بیند نمای آن است.

خدمات گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی: بازسازی مشارکت در ساخت و طراحی 

اهمیت طراحی و اجرای نما و محوطه ساختمان

البته که نما خود متاثر از پارامترهای مختلف مانند کاربری های مختلف فضاهای داخلی و مشرف به نما و نوع و تعداد بازشوها، تعداد طبقات و موقعیت جغرافیایی ساختمان از حیث انتخاب نوع متریال و همسایه های مجاور و بسیاری عوامل دیگر می باشد و این امر باعث شده که مقوله نما به عنوان یک آیتم جداگانه در شهرداری در قالب کمیسیون نما تایید و عدم تایید بگیرد. ما در گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی علاوه بر انجام امور بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی و دیگر کارهای ساختمانی، سعی می کنیم با توجه به نیازها و سلایق کارفرمای محترم و تا حد امکان استفاده از متریال که در خور فرهنگ و مناسب برای آن اقلیم جغرافیایی باشد استفاده کرده و به نحو احسن آن را طراحی و اجرا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی عوامل تاثیرگذار در طراحی و اجرای نما و محوطه بپردازیم.

طراحی و اجرای نما و محوطه گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

انواع سبک های معماری در نما و محوطه سازی

اولین نکته در شروع کار طراحی و اجرای نما و محوطه انتخاب سبک طراحی می باشد. که با تعریف ساده ای مفهوم سبک را بیان می نماییم. در واقع سبک طراحی چه در نما و محوطه و چه در دکوراسیون داخلی، یک سری ویژگی هایی است که می تواند احساسی را در یک فرد ایجاد نماید. سه مولفه موثر در انتخاب نوع سبک وجود دارد: روش ساخت، المان های ظاهری مورد استفاده و جنس متریال ساختمانی. برای مثال نمای ساختمانی که به سبک کلاسیک طراحی شده است، از سنگ با سرستون ها و مجسمه های سنگی طراحی و اجرا می گردد که احساس تجمل و ابهت یک فضا را در فرد ایجاد خواهد کرد و در مقابل طراحی و اجرای یک نما به سبک سنتی احساس صمیمیت و آرامش را در فرد زنده می سازد. بنابراین می توان گفت عواملی مانند فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید بدین شکل به اقلیم های دیگر منتقل می گردد. از جمله سبک های رایج در هنر معماری کشور عزیزمان سبک کلاسیک، مدرن، مینیمال، پست مدرن، سنتی، ساحلی، اسلامی و سبک هایی که برمی گردد به فرهنگ کشورهای دیگر مانند سبک رومی، فرانسوی، انگلیسی و… هستند.

مشاوره در ساخت و ساز 

انواع متریال استفاده شده طراحی و اجرای نمای ساختمان

همانطور که گفتیم طراحی نما با توجه به فضای شهری و منطقه جغرافیایی می تواند متریال و سبک مخصوص به خود را داشته باشد. علاوه بر آن انتخاب متریال فاکتورهایی مانند مقاومت، استحکام، هزینه، شیوه تهیه را نیز در برمی گیرد که از این نظر بسیار حائز اهمیت است. برای طراحی و اجرای نما و محوطه ساختمان می توان از متریال های متنوعی با توجه به بودجه و درخواست کارفرما استفاده نمود.

طراحی نما و لنداسکیپ را می توان با استفاده از متریال و مصالح آجری، سنگی، شیشه، کامپوزیت، ورقه های گالوانیزه، سیمان سفید، چوب یا ترموود طراحی نمود. غالباً در این خصوص طراحان با استفاده از دو یا چند متریال و با در نظر گرفتن ضوابط شهرداری و بافت آن منطقه و همچنین سلایق کارفرما طراحی خود را آغاز می کنند. گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی با ارائه چندین طرح سه بعدی از نما و محوطه به کارفرما، دست او را در انتخاب نمای نهایی باز می ذارد. پس از انتخاب نمای نهایی توسط کارفرما، طرح به کمیته نما ارائه می گردد و پس از تایید و انجام اصلاحیات به مرحله اجرا می رسد.

روند اجرای نمای خانه ویلایی گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

توجه: کمیته نما گروهی از مهندسین در شهرداری می باشند که پوسته، نوع متریال، حجم و شکل نمای طراحی شده با تایید آنها به مرحله اجرا خواهد رسید.

استفاده از المان ها در طراحی و اجرای نما و لند اسکیپ

همانطور که گفته شد از آنجا که نمای یک پروژه هویت یک ساختمان را نشان می دهد، به طبع می تواند در آن محله، منطقه و شهرسازی شهر تاثیرگذار باشد. متاسفانه اگر طراحی نمایی مغایر با فرهنگ و دیرینه غنی هر کشوری طراحی و اجرا شود تا سال ها سیمای شهر را نازیبا نگاه خواهد داشت. فضای سبز و محوطه سازی هم در هر پروژه ای به اقتباس از نوع سبک معماری و طراحی نمایی که صورت می پذیرد، شکل می گیرد که شامل المان های مختلف مانند عناصر سبز مثل درخت و گل و عناصر بنایی مثل باغچه، آبنما، رمپ، حوض، مجسمه و کارهای سبک و سنگین فلزی و… می باشد.

فراموش نکنید که فضا سازی و طراحی در محوطه یا همان لنداسکیپ نیز به اندازه طراحی نمای ساختمان نیاز به مهارت ها و تجربیات خاص خود است به طوری که در طرح ها می توان فرق یک طراح کاربلد و یک طراح معمولی را به وضوح دید.

طراحی و اجرای نما و محوطه ساختمان و ویلا مهندس محمدرضا فرحزادی

ضوابط آیین نامه ای در طراحی و اجرای نما

کمیته نما علاوه بر سنجش ظاهر نما بر اساس بافت شهری، ایمنی و استحکام نما را در برابر نیروهای جانبی مانند باد و زلزله و همچنین نحوه اجرای نمای ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند. از این رو طراحان علاوه بر طرح های سه بعدی موظف هستند تا نقشه ها و دیتیل های اجرایی نمای سازه ( نقشه های فاز دو نما ساختمان ) را ارائه دهند. در این راستا نشریه 714 با هدف ارائه ضوابط طراحی و اجرای نما و همچنین راهکارهای استحکام نما برای مهندسین و طراحان گرامی تهیه و تنظیم شده است. به طور کلی نمای سازه باید طوری طراحی و اجرا شود تا قادر به تحمل جابه جایی ها و تغییر شکل های نسبی باشد. همچنین تکیه گاه ها و اتصالات مصالح و متریال ها باید توانایی انتقال بار ثقلی و بارهای جانبی را به سازه داشته باشد.

هزینه ی طراحی و اجرای نما و محوطه سازی

هزینه و قیمت طراحی و اجرای نما و محوطه به موارد مختلفی مانند متراژ، متریال استفاده شده، میزان تجربه طراح و شرایط اقتصادی جامعه بستگی دارد. برای آنکه قیمت ها در زمان طراحی و اجرا کنترل شده باشد، بهتر است که از قبل بودجه مشخصی به طراحی و اجرای نما و محوطه سازی اختصاص دهیم. سپس با در نظر گرفتن بودجه، ضوابط و سلایق کارفرما روند طراحی را پیش ببریم.

طراحی و اجرای لنداسکیپ و محوطه سازی گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

چند اصول مهم در طراحی نما و محوطه ساختمان

به عنوان نکات پایانی این مطلب یادآور می شویم، در طراحی و اجرای نما و محوطه سازی چند اصل را مد نظر بگیرید. برای آنکه نمای ساختمان شما چشمگیر باشد بهتر است علاوه بر همخوانی با ساختمان های مجاورش خاص باشد. به این منظور همیشه این اصول را در هنگام انتخاب طراحی نمای ساختمان در گوشه ذهن خود بگذارید. اولین و مهمترین اصل خوانایی و سادگی نما و پویایی طرح می باشد. بعد از آن نحوه نورپردازی نیز می تواند در خاص بودن نمای یک ساختمان و محوطه ی آن بسیار موثر باشد. در ادامه این سه اصل را بیشتر توضیح می دهیم.

خوانایی و سادگی نما ساختمان

باید توجه داشته باشیم استفاده از چندین متریال و رنگ در ساختمان های بلند سادگی و خاص بودن سازه را از بین می برد. برای حفظ این اصل توصیه می کنیم از نمای تک رنگ برای ساختمان های بیش از سه طبقه استفاده نمایید. البته برای کاهش یکنواختی می توانید دو متریال یا المان را به کارگیرید.

پویایی در طراحی نمای خارجی ساختمان

طراحی و اجرای نما و محوطه باید پویایی لازم را در افراد ایجاد نماید. برای مثال در یک ساختمان با عریض تر کردن بازشوها ( پنجره ها ) یا افزایش ارتفاع درهای ورودی می توان آن احساس پویایی را به وجود آورد.

استفاده از یک عنصر خاص در طراحی نما خانه

اگر می خواهید نمای خانه ای که طراحی می کنید جذابیت داشته باشد در بخشی یا بخش هایی از نما از عنصر یا متریالی خاص استفاده نمایید و بگذارید آن قسمت ها در نما به عنوان یک نقطه شاخص در دید اول نظر مخاطب را عابرین را جلب نماید. تنها نکته ی مهم برای ایجاد این بخش داشتن ریزبینی و ظرافت است. چراکه این قسمت علاوه بر اینکه چشگیرتر از قسمت های دیگر می باشد باید در عین ایجاد تمایز و برجستگی، همخوانی و تناسب آن با فرم کلی نما حفظ شود.

توجه به تناسب رنگ در نما

انتخاب رنگ در نما باید قبل از طراحی صورت بگیرد و طراح بدانید که از چه طیف رنگ هایی قرار است در طراحی استفاده نماید. رنگ نما یکی از شاخصه هایی مهم در طراحی است که از ویژگی های بصری یک نما است. بنابراین اگر ویژگی های بصری یک نما به درستی طراحی نگردد، بهترین متریال و بالاترین کیفیت را نیز زیر سوال خواهد برد.

نورپردازی نما

به جرات می توان گفت طراحی و اجرای نورپردازی به اندازه طراحی و اجرای نما و محوطه بسیار اهمیت دارد. اگر دقت کنید در شب نورپردازی ساختمان ها است که نظر افراد و عابران را به خود جلب کرده و جذابیت ساختمان را افزایش می دهد و ویو یا ظاهر آن ساختمان را در خاطره ها ثبت می نماید. ما در گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی با داشتن گروه طراحی و همچنین اکیپ های اجرایی توانمند همواره سعی داریم مطابق سلیقه و بودجه کارفرما، ضوابط شهرداری با توجه به پارامترهای مهمی مثل زمانبندی و کیفیت کار را به اتمام برسانیم.