خوب است بدانید پل ها جزو سازه های مهم در زیبا ساختن یک کشور محسوب می شوند. پل یک سازه ای است که دو نقطه را به یکدیگر متصل می کند. ما در این مقاله سعی داریم به انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد بپردازیم. پس با گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی همراه باشید.

پیمانکاری ساختمان 

پل و تاریخچه آن

پیش از اینکه به مبحث مهم انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد بپردازیم، باید بدانید پل ها سازه هایی هستند که قدمت بسیار طولانی دارند. شاید قدمت آنها به چندین هزار سال نیز برسد. در گذشته برای اینکه عبور از مسیر رودخانه راحت شود از سنگ استفاده می شد. مطالعات نشانگر این است که اغلب مردم در دوره نوسنگی یعنی آخرین دوره از عصر حجر برای اینکه از مسیر مرداب ها عبور کنند از پیاده روی چوبی نهایت استفاده را می بردند. شایان ذکر است که در انگلستان یک گذرگاهی وجود دارد که ساخت آن مربوط به 5800 سال پیش می باشد.

مردمی که اهل دوران باستان بودند برای اینکه راحت تر از مسیر رودخانه عبور کنند از پل چوبی استفاده می کردند. بعضی از پل ها، درختانی بودن که انسان ها آن ها را قطع کرده بودند تا از مسیر عبور کنند. یکی از اصلی ترین پل ها پل آرکادیکو می باشد که یکی از پل های بسیار معروف است. این پل در عصر برنز توسط اقوام مهاجر یونانی ساخته شده بود. این پل معروف جزو شبکه ارتباطی کهن و قدیمی محسوب می شد و بیشترین کاربرد آن به منظور عبور ارابه ها بود. بهتر است بدانید رومیان جزو بزرگ ترین سازندگان پل در دوره باستان به شمار می روند. در این دوره باشکوه چند پل توسط رومیان ساخته شد. این پل ها بسیار محکم و با دوام بودند. یکی از پل هایی که بسیار معروف بود و در اسپانیا قرار دارد، پل آلکانتارا می باشد. پس از مدتی رومیان موادی مانند سیمان را با ماسه، سنگ و آب ادغام کردند و پل امروزی را ایجاد کردند.

انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد

قبل از اینکه به انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد بپردازیم باید بدانید پل ها بسیار متفاوت هستند و هر کدام از آن ها عملکرد متفاوتی دارند. این سازه به آسانی امکان عبور از هر نوع موانعی را برای شخص فراهم می نماید. کارایی مهم پل این است که گذر کردن را برای شخص بسیار سهل و آسان می کند. پل ها کاربرد زیادی دارند. از مهم ترین کاربرد آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پل می تواند خط لوله ها را به درستی به یکدیگر وصل کند.
  • انتقال آب با نصب پل بسیار آسان شده است.
  • یکی از مهم ترین کاربرد پل ها مربوط به ایجاد بزرگراه ها می باشد.
  • کاربرد پل در خط راه آهن نیز می باشد.

پل سنگی

از انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد می توان پل سنگی را نام برد. این روزها استفاده از این پل بسیار محدود می باشد. لازم به ذکر است بدانید پل سنگی در چین که به پل آنجی معروف می باشد در اواخر قرن ششم میلادی، یعنی تقریبا 1400 سال پیش ساخته شد. این پل جزو اولین پل ها به شمار می رفت که به شکل قوسی است و از شهرت زیادی برخوردار می باشد.

پل چوبی

از انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد می توان به پل چوبی اشاره کرد. این پل به طور معمولی قوسی شکل است. در هند پل هایی در حدود 1700 سال پیش مشاهده شده است که برای تقویت آن ها از موادی مانند زنجیرهای آهنی و چوب استفاده می شد. پس از آن پل های فراوانی در چین ساخته شد که مقاوم و محکم بود. بعضی از آنها در جنگ کاملا تخریب شدند. در قرن هجدهم میلادی ابداعات فراوانی در حیطه طراحی پل های چوبی انجام شد. به عنوان مثال در سال 1779 انقلاب عظیمی در ایجاد پل اتفاق افتاد. در قرن هفدهم و هجدهم میلادی تعداد عظیمی از پل های سرپوشیده چوبی در آمریکا و کانادا ایجاد شد. در ترکیب این پل سنگ و فلز به کار رفته بود و مورد استقبال مردم قرار گرفت.

پل آهنی

از انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد می توان پل آهنی را برشمرد. خوب است بدانید این پل با تیرهای مشبک و قاب های فلزی ساخته شده است. در ساخت این گونه پل ها از آلیاژهای بسیار سبک استفاده شده است. بهتر است بدانید در سال 1779 از پل آهنی در انگلستان رونمایی شد. این پل معروف از چدن ایجاد شده بود. در اواخر قرن 12 خورشیدی از سیستم خرپا برای ایجاد پل های بزرگ استفاده می شد. در آغاز برای ایجاد پل های خرپایی از آهن استفاده می شد. آهن بسیار کاربردی و جزو ابزار مهم محسوب می شد. لازم به ذکر است بدانید پس از چند سال از فولاد به عنوان ماده اصلی سازنده خرپا استفاده شد. فولاد به راحتی جایگزین آهن گردید و مقاومت بسیار بالایی داشت.

آشنایی با کوله پل یا تکیه گاه

در بخش های قبل به صورت جامع و کلی به مبحث مهم انواع پل از نوع سازه ای و عملکرد پرداختیم. در این بخش قصد داریم با کوله پل یا تکیه گاه آشنا شویم. تکیه گاه سازه عمود پشت سازه را بسیار محکم می کند. الزاماتی که به منظور طراحی کوله ها انجام می شود دقیقا به دیوار حائل شباهت دارد. کوله ها در مرحله اول مقاومت بسیار زیادی در برابر لغزش و پیچش دارند. در حقیقت این سازها روی پایداری تمام سیستم ها متمرکز هستند. برای اینکه عملکرد کوله ها به صورت درست و صحیح انجام شود باید حتما نظارت زیادی روی آنها اجرا شود تا درگیر جابجایی و نشت نشوند. طراحی بارهایی که بر تکیه گاه اعمال می شود به دو مورد بستگی دارد:

  • ترتیب ساخت
  • نوع کوله مورد استفاده

مقالات بیشتر:

بازسازی صفر تا صد مسکونی

بازسازی ساختمان اداری

قیمت بازسازی