برترین معماران ایرانی و خارجی چه کسانی هستند؟

معماری جزو هنرهایی به شمار می رود که در کشور ایران قدمت بسیار طولانی دارد. ایران طراحان بسیار ماهر و خلاقی را از آن خود کرده است. در این مقاله سعی داریم به معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی بپردازیم.

نمونه کارهای بازسازی و دکوراسیون داخلی مهندس فرح زادی 

قبل از اینکه به معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی بپردازیم باید بدانید معماران ایرانی در کشورهای دیگر نیز محبوبیت زیادی دارند و توانسته اند موفقیت های زیادی را از آن خود کنند. در بخش معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به هوشنگ سیحون، بهرام شیردل، علی اکبر صارمی، عبدالعزیز فرمانفرمائیان و داریوش بوربور خواهیم پرداخت.

برترین معماران ایرانی: هوشنگ سیحون

مگر می شود به معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی بپردازیم و نام هوشنگ سیحون را در آغاز این فهرست ذکر نکنیم. این معمار خلاق و هنرمند در 31 مرداد 1299 در شهر تهران و در خانواده موسیقیدان متولد شد. ولی او تصمیم گرفت تحصیلات خود را در زمینه معماری به پایان برساند. هوشنگ سیحون مدرک معماری خود را از دانشکده معماری هنری های زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد. پس از آن به منظور ادامه تحصیل به پاریس رهسپار شد. او توانست به مرد بناهای ماندگار مشهور شود. دلیل این معروفیت کارهای برجسته و زیبا می باشد. از طراحی های معروف این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

معرفی برترین معماران خارجی و ایرانی سیحون مهندس فرح زادی

 • آرامگاه کمال الملک
 • آرامگاه ابوعلی سینا
 • آرامگاه خیام
 • بازسازی و طراحی پروژه مربوط به آرامگاه فردوسی در طوس
 • ساخت پروژه مربوط به ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه
 • ساخت پروژه مربوط به کلنل محمد تقی خان پسیان
 • طراحی آرامگاه نادرشاه در شهر مشهد

برترین معماران ایرانی: بهرام شیردل

در بخش معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به بهرام شیردل، معمار ایرانی خواهیم پرداخت. یکی از بین المللی ترین معماران ایرانی بهرام شیردل می باشد. شیردل در سال 1333 در تهران به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در دانشگاه های تورنتو و میشیگان به پایان رساند. بهرام شیردل به سبب طراحی های ویژه و خلاقانه جایزه های جهانی زیادی دریافت کرده است. از مهم ترین پروژه های او می توان به میدان ژاک کانادا، کتابخانه کانسای ژاپن، کتابخانه اسکندریه مصر و موزه ملی اسکاتلند اشاره نمود. علاوه بر این بازسازی شهری سمرقند ازبکستان، طراحی پروژه شهر جدید چانگلیوی و طراحی شهری مونترال از پروژه های معروف بهرام شیردل می باشد. پروژه های این معمار ماهر عبارتند از: مجموعه گردشگری پدیده کیش، مرکز تجارت جهانی شیراز، ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران، ترمینال مسافری فرودگاه بین المللی و ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران.

معروف ترین معماران خارجی و ایرانی شیر دل مهندس فرح زادی

برترین معماران ایرانی: علی اکبر صارمی

در مسیر معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به علی اکبر صارمی می پردازیم. او متولد سال 1322 می باشد. مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران اخذ کرد. پس از آن برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد. از مهم ترین طراحی های این هنرمند مشهور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

معرفی برترین معماران ایرانی و خارجی صارمی مهندس فرح زادی

 • تالار معروف شهر کرمانشاه
 • طراحی ساختمان سفارت در کشور ایران، آلبانی و الجزایر
 • ساختمان شورای مشهد
 • پروژه مربوط به آمفی تئاتر انستیتوی پاستور

برترین معماران ایرانی: عبدالعزیز فرمانفرمائیان

در قسمت معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به عبدالعزیز فرمانفرمائیان می پردازیم. او در سال 1299 متولد شد. اصلی ترین اثر این هنرمند مشهور ورزشگاه آزادی تهران می باشد. مهم ترین آثار او عبارتند از:

معرفی معروف ترین معماران جهان مهندس فرح زادی فرمانفمائیان

 • مسجد معروف دانشگاه تهران
 • کاخ نیاوران
 • ساختمان بورس شهر تهران
 • ساختمان وزارت کار و وزارت پست، تلفن و تلگراف

برترین معماران ایرانی: داریوش بوربور

در بخش معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به داریوش بوربور می پردازیم. او در سال 1313 در تهران متولد شد. لقب پدر شهرسازی نوین از آن این هنرمند برجسته است. از مهم ترین کارهای این هنرمند معروف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مهندس فرح زادی معرفی معماران ایرانی مهندس فرح زادی

 • طرح پروژه کرانه دریای خزر
 • طرح پروژه خرمشهر ـ آبادان
 • طراحی پروژه بازار رضای شهر مشهد
 • طراحی مربوط به پیرامون حرم امام رضا

در مقاله معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به معروف ترین معماران ایرانی پرداختیم، در ادامه به معماران برجسته خارجی خواهیم پرداخت.

برترین معماران خارجی: والتر گروپیوس

در مسیر معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به معمار آلمانی به نام والتر گروپیوس خواهیم پرداخت که متولد 1883 می باشد. او یک معمار برجسته و بسیار معروف است که شهرت بین المللی دارد. در دهه 1990 تمامی فعالیت های این شخص در یک کتاب که نام آن آرشیوی از والتر گروپیوس است، توانست به چاپ برسد. اولین پروژه این معمار معروف خانه گروپیوس بود. والتر گروپیوس این خانه را برای خانواده خود ساخته بود. نمای معماری این خانه سفید روشن بود و شیشه های قطعه قطعه شده آن به هیچ عنوان از سبک معماری مدرنیستی جدا نشده است.

معرفی برترین معماران جهان | مهندس فرح زادی

بازسازی ساختمان 

برترین معماران خارجی: فرانک لوید رایت

در فهرست معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به یک معمار آمریکایی به نام فرانک لوید رایت اشاره می کنیم. او توانست بیشتر از 1000 ساختار را طراحی کند. او کلیساها، برج ها، مدارس، موزه ها و دفاتر بسیاری را طراحی نمود و توانست شهرت زیادی را از آن خود کند.

معرفی معماران جهان مهندس فرح زادی

برترین معماران خارجی: فیلیپ جانسون

در فهرست معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به معمار مشهور آمریکایی به نام فیلیپ جانسون اشاره خواهیم کرد. او در سال 1978 مدال طلای موسسه معماران آمریکایی را از آن خود کرد. فیلیپ جانسون خانه شیشه ای را به منظور مکانی برای اقامت خود طراحی نمود. بهتر است بدانید این خانه دارای نشانه تاریخی ملی از آمریکا می باشد.

معرفی معماران جهان مهندس فرح زادی

اجرای ساختمان بتنی به صرفه تر است یا ساختمان فولادی

برترین معماران خارجی: فرانک گری

در بخش فهرست معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به یک معمار خارجی به نام فرانک گری اشاره خواهیم کرد. او متولد سال 1929 در کانادا می باشد. موزه گوگنهایم در اسپانیا توسط این هنرمند مشهور و برجسته طراحی شده است. علاوه بر این ساخت سالن کنسرت مربوط به والت دیزنی از کارهای فرانک گری می باشد.

معرفی معماران جهان

برترین معماران خارجی: آلوار آلتو

در اخرین قسمت معرفی معماران برتر ایرانی و خارجی به یک معمار برجسته و معروف به نام آلوار آلتو می پردازیم. دوران حرفه ای این هنرمند مربوط به سال 1920 تا 1970 می باشد.

در سال 1934 آلوار آلتو استودیو و محل اقامت خود را در محله ای در پایتخت فنلاند طراحی نمود. اکثر بخش های این خانه با رنگ سفید طراحی شده است. این خانه معماری بسیار خاص و جذابی دارد.

معرفی معماران جهان مهندس فرح زادی

مقالات بیشتر:

راهنمای خرید انواع کاشی و سرامیک

تجهیز کارگاه ساختمانی

نیلینگ چیست