مشارکت در ساخت و نوسازی گروه طرح و ساخت محمدرضا فرح زادی

فایل صوتی مقاله مشارکت در ساخت

شما عزیزان می توانید فایل صوتی این مطلب کاربردی را در اینجا گوش دهید.

چند نکته مهم که قبل از مشارکت در ساخت باید بدانید

کلمه مشارکت یا بهتر است بگوییم مشارکت در ساخت، جزو آن دسته کلماتی هستند که در هر جایگاه اجتماعی قرار گرفته باشیم، آن را از اطرافیان زیاد شنیده ایم یا همچنین به کرات روی تابلوهای املاک دیده ایم که به صورت درشت می نویسند مشارکت در ساخت. حال می خواهیم بدانیم فرایند ساخت و ساز در قالب مشارکت دقیقاً به چه معناست و چه بایدها و نبایدهایی را در این فرایند باید رعایت کنیم. با گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی همراه باشید.

خدمات گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

مشارکت در ساخت گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

مشارکت در ساخت چیست

همانطور که از معنی تحت الفظی آن پیداست، مشارکت در ساخت در واقع جاری شدن قراردادی بین دو شریک یا دو طرف معامله است که چون مشارکت در ساخت و ساز هدف اصلی ما می باشد، در این راستا دو طرف معامله در واقع به این صورت تعریف می شوند که یکی مالک و دیگری مشارکت کننده در آن ملک جهت ساخت یا همان سازنده است که هزینه های پروژه را به عهده می گیرد. از این رو ما در قرارداد مشارکت در ساخت تعهداتی بین مالک و سازنده تعریف می نماییم و یک سری بایدها و نباید ها بین آنها و شروطی که برایشان مطرح است رو به تحریر در می آوریم. از آنجا که می توان حالت های بیشماری از جایگاه مالک و سازنده تعریف کرد، اهمیت قراردادها و مواردی که دو طرف معامله باید در روند پروژه در نظر بگیرند بسیار زیاد است که در ادامه به این موارد اشاره می نماییم.

مشارکت در ساخت قرارداد مشارکت در ساخت مهندس فرحزادی

پروژه های مشارکت ساخت ساختمان شامل چه مواردی می شود

غالباً املاکی که دارای ملک کلنگی و فرسوده هستند و یا زمین های بایری که نیاز به ساخت بنا در آن است، جزو پروژه هایی می باشند که می توان در قالب پروژه مشارکت در ساخت تعریف شوند. ( این در حالی است که مالک یا مالکان زمین و ساختمان های قدیمی خود سرمایه ای برای ساخت و ساز نداشته باشند. ) در اینجا سعی می کنیم با یک مثال فرضی قدری شفاف تر به این موضوع یعنی پروژه مشارکت در ساخت بپردازیم.

دکوراسیون و بازسازی 

یک مثال کاربردی در فرایند مشارکت در ساخت

فرض بفرمایید شما مالک 2 دانگ از زمینی هستید که دارای یک ملک کلنگی و فرسوده هست و نیاز به فرایند نوسازی جهت بهینه کردن فضای زندگی شخصی و سیمای شهر را داشته باشد. این ملک دارای دو مالک دیگر نیز می باشد که هر کدام 2 دانگ سهم دارند.

اولین و شاید مهمترین نکته ایی که در فرایند مشارکت در ساخت وارد است در واقع به اجماع رسیدن مالکین جهت نوسازی می باشد. پس از اجماع مالکین، آن ها می توانند شخص سوم یا یکی از مالکین را به عنوان نماینده از جانب تمام مالکین به عنوان یک طرف معامله در قرارداد تعریف نمایند.

مرحله بعدی که بسیار حائز اهمیت و در روند ساخت و ساز تاثیرگذار است، انتخاب گروه طرح و ساخت هست که می توان گفت یکی از حساس ترین بخش های این کار به حساب می آید. آشنا شدن با یک گروه که در صفر تا صد ساخت و ساز با تجربه و سرشناس باشد، ممکن است کمی زمان ببرد که البته برای داشتن روند ساخت و سازی بدون دغدغه و تنش می ارزد. انتخاب گروه طرح و ساخت در جایگاه سازنده برای طرف دوم قرارداد می تواند از طریق دوستان، آشنایان، جست و جو در املاک های منطقه، گشت محلی و همچنین بررسی نمونه کارهای سازنده های اطراف و حومه و در آوردن رزومه آن ها، تعیین گردد. پس از آن نوبت به عقد قرارداد میان دو طرف معامله یعنی سازنده و مالک می رسد.

مفاد قرارداد مشارکت در ساخت و ساز

تنظیم قرارداد در دفتر خانه معتبر، به تحریر درآوردن شروط خاص مابین مالکین و سازنده، مشخصات آنها، مبالغ بلاعوض و شرایط اسکان، زمانبندی دقیق، ضمانت نامه های مالی و اجرایی معتبر، تدوین لیست متریال به کارگیری شده در پروژه و تعیین حکم بر قرارداد مشارکت، تعیین درصد سهم مالکین و سازنده و مشخص کردن و تخصیص فضاهای مشاعی و طبقات برای هر طرف معامله و نحوه فسخ قرارداد و همچنین بسیاری از مطالب مهم و تبصره های گوناگون دیگر جزو مواردی هست که در این قرارداد ذکر می گردد.

نحوه تعیین درصد مشارکت در ساختمان سازی

درصد سود مشارکت در ساخت از قبل باید بین دو طرف معامله یعنی مالک و سازنده مشخص شده و در قرارداد ذکر گردد. برای تعیین سود و درصد آن ابتدا باید توسط یک کارشناس سرمایه اولیه دو طرف قرارداد برآورد شود. برای این کار در ابتدا ارزش ملک مالک و سپس کل هزینه های ساخت، بیمه، حقوق کارگران و بسیاری از موارد دیگر ارزیابی شده و بر حسب آن ارزش کل سرمایه تقسیم شود.

بررسی صلاحیت سازنده

همانطور که در طول این مطلب نیز به آن اشاره کردیم در پروژه های مشارکت در ساخت بیش از همه باید صلاحیت سازنده از نظر فنی و هم از نظر مالی و بودجه بررسی و مورد تحقیق قرار گیرد. چراکه بسیار از پروژه های نیمه کاره ای در سراسر کشور وجود دارند که به دلیل عدم صلاحیت سازنده و مجری به حال خود رها شده است و مالکان برای به سرانجام رساندن کار بسیار به زحمت افتاده اند. از این رو توصیه می کنیم قبل از عقد قرارداد سوابق سازنده مورد بررسی قرار گیرد تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

شما در جایگاه مالک می توانید با سپردن ملک خود به گروه طرح و ساخت معتبر و با تجربه در فرایند مشارکت در ساخت خیال خود را از برای دغدغه های مرسوم این قرارداد که متاسفانه شایع شده است راحت کرده و بعد از مدت معینی که در قرارداد ذکر می شود صاحب خانه ای نو، زیبا و مطابق با سلیقه خود شوید، بدون آنکه دردسری جهت اجرای این فرایند کشیده، باشید.

گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی آماده سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت از ابتدا تا انتهای پروژه، عقد قراردادهای لازم و تحویل کلید و سندهای تفکیکی به شما مالکین محترم می باشد.

مزایای نوسازی ساختمان های قدیمی در قالب مشارکت

از مهمترین مزایای نوسازی ساختمان های قدیمی در قالب مشارکت در ساخت می توان به رسیدن مالکین بدون سرمایه به واحدهایی نوساز اشاره کرد. واحدهای نوساز علاوه بر زیبا ساختن بافت شهری و دارا بودن امکانات رفاهی بیشتر برای زندگی می تواند به عنوان یک سرمایه امن تلقی شود. چراکه در زمان فروش زمین یا خانه کلنگی شما تنها پول زمین را دریافت می کنید و بابت ساخت قدیمی که هیچ ارزشی ندارد هیچ مبلغی به شما تعلق نخواهد گرفت اما در مقابل مشارکت در ساخت به شما کمک می نماید تا بدون داشتن سرمایه و ساخت خانه جدید واحد آپارتمانی خود را با سود بیشتری نسبت به زمین بفروشید. می توان به جرات گفت مشارکت در ساخت راهکاری هوشمندانه برای افزایش سرمایه ی دو طرف معامله می باشد.

قانون عقد قرار دادهای مشارکت در ساخت

همانطور که در موارد بالا نیز به آن اشاره نمودیم برای مشارکت در ساخت بین سازنده و مالک قراردادی به صورت کتبی و محضری بسته می شود تا دو طرف معامله نسبت به هم در مواردی که ذکر می گردد متعهد باشند که شامل تعهد مالک به تسلیم زمین یا ملک قدیمی به عنوان سرمایه خود به مجری ( سازنده )، و در مقابل تعهد مجری به پرداخت هزینه های ساخت آپارتمان به عنوان سرمایه خود می شود.

البته مجری یا سازنده نسبت به زمان پروژه و استفاده از متریال با کیفیت ذکر شده در قرارداد نیز طبق مفاد قرارداد مسئول می باشد. در ادامه مسئولیت های این دو طرف معامله در قراردادهای مشارکت در ساخت را بررسی می نماییم.

تعهدات مجری یا سازنده طرح

مهمترین تعهدی که مجری طرح می تواند برعهده داشته باشد، برنامه ریزی و زمانبندی برای آغاز و پایان هر مرحله از فرایند ساخت می باشد. همچنین پرداخت به موقع هزینه ها ساختمان و هزینه های اداری پروژه از دیگر وظایف او است. علاوه بر آن سازنده موظف است در طول ساخت سازه، هزینه های سکونت در حد معقول را به مالک زمین در زمان اجرا بپردازد.

تعهدات مالک و صاحب ملک

می توان گفت در این قرارداد تسلیم زمین یا ملک قدیمی بدون قید و شراط به مجری طرح تنها تعهد مالک می باشد. همچنین مالک موظف است طبق قرارداد با پیشرفت پروژه درصدی از سهم سازنده را به نام او نماید. در ادامه برای درک بهتر از چگونگی دادن سهم سازنده توسط مالک یک مثال فوق العاده کاربردی می زنیم تا بتوانید به درستی این مطلب را متوجه شوید.

مثال: چگونه سهم سازنده از سند مالک به نام او می گردد

فرض کنید در یک قرارداد مشارکت، طبق توافق دو طرف معامله، مالک 60 درصد و سازنده 40 درصد از ساخت را می برند. در اینجا مالک می بایست 40 درصد از ملک خود را بعد از گرفتن برگه جواز ساخت توسط سازنده، به نام او کند. همچنین سازنده نیز باید به عنوان ضمانت، برگه های چکی به مقدار 40 درصد از ارزش ملک در تاریخ روز، به مالک تحویل دهد. در این صورت با اتمام هر مرحله از پروژه مالک یک برگ چک را به سازنده برمی گرداند. این روند کار و عقد قرارداد هم خیال مالک و هم خیال سازنده را راحت می سازد و از هر جانبی دو طرفه معامله را نسبت به هم متعهد می سازد. البته روش های دیگری نیز برای این بده بستون بین مالک و سازنده وجود دارد که ممکن است با یک سهل انگاری در قرارداد بعدها آنها را متضرر کند و موجب شود یک طرفه معامله بسیار خسارت ببیند.

با توجه به خدمات ما در گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی می توانیم بنا به درخواست شما عزیزان از تجربه ی خود در بررسی قراردادهای ساخت و ساز و مشارکت در ساخت به صورت رایگان استفاده نماییم و شما را در این زمینه راهنمایی نماییم. همچنین ما با به کارگیری نیروهای کارآزموده در قسمت طراحی و اجرا نیز می توانیم عملیات نوسازی خانه های قدیمی را به صورت مشارکت در ساخت و پیمانکاری در زمان مقرر با کیفیت بالا به اتمام برسانیم.

مشاوره و بازسازی گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

مشارکت در ساخت یعنی چه؟

مشارکت در ساخت یعنی معامله ای که بین سازنده و مالک صورت می گیرد و به صورت درصد از پیش تعیین شده ای از سود کل سهم می برند.

در مشارکت در ساخت صاحب ملک باید پولی در اختیار سازنده قرار دهد؟

خیر، در قراردادهای مشارکت در ساخت همه هزینه ها برعهده سازنده می باشد.