مدیریت طرح و پیمان گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

مدیریت طرح و پیمان : طراحی، مراحل اداری، برنامه ریزی، زمانبندی و بودجه بندی و اجرای پروژه ساختمانی

مشاوره و بازسازی گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

مدیریت طرح و پیمان یکی از راه های سریع در انجام مراحل ساخت و ساز می باشد. به طور کلی برای رسیدن به یک محصول ارزشمند در هر زمینه ای نیازمند به مدیریت به جا تا رسیدن به نتیجه مطلوب هستیم. از آنجایی که روی صحبت ما دستیابی به محصول ارزشمند ساختمانی است، باید به فکر یک برنامه ریزی برای زمان پروژه و هزینه ها و اقدامات لازم باشیم. بنابراین می توان گفت برای رسیدن به این هدف بهتر است یک مدیریت یک پارچه طرح و پیمان را برگزینیم. همانطور که از اسم این عبارت پیدا است شامل دو بخش می باشد، مدیریت طرح و مدیریت پیمان. متاسفانه غالباً مدیریت طرح که مهمترین بخش یک محصول ارزشمند می باشد در ساخت و سازها نادیده گرفته می شود یا کارفرمایان و مجریان در زمان نامناسب به فکر طرح و مدیریت آن می افتند.

قابل توجه کارفرمایان محترم باشد که این دو پارامتر می بایست توامان با هم پیش روند که محصول نهایی واقعاً ارزشمند و با کیفیت باشد. چراکه صرفاً با استفاده از متریال گران قیمت یک پروژه به ارزشمند نمی شود. در بیشتر مواقع با به کارگیری یک طرح مهندسی شده می توان با بهینه ترین بودجه عمل کرد و بهترین نتیجه را به دست آورد. یادتان باشد که هزینه های سنگین در برخی از پروژه ها یا اتفاقات عجیب و غریب و ناشناخته ای که در انواع ساخت و سازها می بینیم، نه محصول اندیشه است و نه مطابق با فرهنگ ماست. بنابراین بر آن شدیم تا در این مطلب از وب سایت گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی مختصری راجع به تعریف مدیریت طرح و پیمان، وظایف و اهمیت آن که یکی از خدمات مهندس فرحزادی به شمار می رود، بیشتر صحبت می کنیم.

مدیریت طرح و پیمان چیست

برای آنکه بهتر و دقیق تر مفهوم مدیریت طرح و پیمان را بیان کنیم، هر کدام را به صورت جداگانه تعریف می نماییم. مدیریت طرح صرفاً در مرحله طراحی یک پروژه تعریف می شود، در اینجا طراح فرایند طراحی را با توجه به زمان و بودجه تعیین شده مطابق با نظر کارفرما انجام می دهد. سپس طرح به مرحله اجرا و ساخت می رسد. بعد از مدیریت طرح و انجام دقیق آن نوبت به مدیریت پیمان یعنی همان قرارداد و تفاهم نامه ای که بین کارفرما و مدیر طرح و پیمان بسته می شود، می رسد. پیمانکار نیز بر طبق قرارداد وظیفه دارد با برنامه ریزی درست و کنترل هزینه ها، روند اجرا را در زمان مشخص پیش ببرد. بنابراین مدیریت طرح تا پایان هر پروژه و تا آخرین روز در دل مدیریت پیمان باقی می ماند که همانطور که پیشتر گفته شد این دو مورد به صورت یکپارچه می بایست در هر پروژه صورت پذیرد.

طراحی نما و محوطه سازی 

اهمیت مدیریت طرح در پروژه ها

از آنجا که مدیریت طرح و پیمان در دل خود مدیریت مراحل اداری و اخذ مجوزهای مورد نیاز را دارد، چه بسا ممکن است طرحی زیبا ارائه شود اما منطبق با قوانین و مجوزهای صادره از سوی مراجع ذی ربط نباشد. بنابراین در اینجا نیاز به طرحی مهندسی شده و کارآمد و متناسب با الگو و فرهنگ و اقلیم جغرافیایی و خاص هر پروژه نیاز داریم که این کار را با توجه به تعریف هر پروژه و با هر کاربری ( مسکونی، اداری، تجاری و… ) توسط مدیر طرح پیاده سازی خواهد شد.

همچنین در مدیریت طرح فضاسازی و استفاده از جای جای محیط به صورت بهینه و اصولی و همچنین با دیدی همه جانبه صورت می گیرد که بعدها امکان بهربرداری را به بالاترین حد ممکن خواهد رساند.

اهمیت مدیریت پیمان در پروژه ها

از مهمترین مواردی که حضور مدیریت پیمان در پروژه ها به همراه دارد ارائه خدمات پشتیبانی در راستای تجربه اکیپ های اجرایی پیمانکار است که موجب ایجاد هماهنگی مابین گروه های مختلف اجرا خواهد شد. در راستای این امر عملیات اجرایی سریعتر و اصولی تر صورت گرفته و نقاط ضعف آنان نیز تحت پوشش مدیریت پیمان قرار می گیرد. همچنین مدیریت پیمان با استفاده از تدابیر خود در روزهای سرد و گرم سال در کاهش زمان و هزینه های نهایی و همچنین از تداخل اجرای مراحل پروژه جلوگیری خواهد کرد.

برون سپاری یا درون سپاری مدیریت طرح

بدیهی است که با توجه به داشتن معمارهای نام آشنا و درجه یک و همچنین مهندسان معماری که چندان مطرح نیستند اما در این زمینه دارای تجربه و مهارت کافی هستند، می توانیم با توجه به بودجه خود این کار را برون سپاری کنیم و کلیه مراحل طراحی که شامل طراحی معماری، سازه، مکانیکال و تاسیسات می باشد را به آن عزیزان بسپاریم. تا علاوه بر طراحی، مدیریت و ارتباط گیری با مراجع و ارگان های مورد نیاز جهت اخذ مجوزهای لازم را انجام دهند. البته کلیه این کارها را می توان به صورت درون سپاری یعنی سپردن کار به نیروهای معمار جوان و خوش ذوق مستقر در همان گروه مدیریت پیمان سپرد. که در نهایت نیز کارفرما را به هدف اصلی که همان محصول ارزشمند می باشد، می رسانند.

خب، طبیعتاً از نظر اقتصادی درون سپاری مدیریت طرح به گروه پیمانکار بسیار مقرون به صرفه بوده و به نفع کارفرما می باشد از همین رو در اکثر پروژه ها مدیریت طرح درون سپاری می شوند. در ضمن با درون سپاری مدیریت طرح، پیمانکار می تواند تجربیات و مهارت های مربوط به ساخت را در طراحی های فاز یک و دو اعمال نماید که منجر به کاهش زمان و هزینه و از همه مهمتر اجرایی شدن طرح ها می شود.

جزئیات قرارداد مدیریت طرح و پیمان

در پیمان بین کارفرما و مدیر طرح و پیمان، مشخصات طرفین، موضوع قرارداد، محل قرارداد، زمان انجام کار، تعهدات هر یک از طرفین که شامل تبصره های مختلف می باشد، شرایط بحرانی و غیر قابل پیش بینی، موارد فسخ قرارداد و همچنین مبلغ قرارداد ذکر می گردد.

توجه: مبلغ قرارداد در این نوع پیمان به صورت درصدی مشخص از مبالغ فاکتورهای خدمات و کالایی که چه از جانب کارفرما و چه مدیر طرح جهت آن پروژه تهیه می شود، از جانب کارفرما به مدیر طرح و پیمان پرداخت می گردد.

تمامی مواردی که گفته شد در خصوص انواع و اقسام قراردادهای مدیریت طرح و پیمان در قالب هر نوع پروژه ای چه بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی، چه نوسازی ( مشارکت در ساخت یا صندوق سرمایه گذاری ساختمان ) در گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی به طور کامل صفر تا صد آن از مشاوره تا مسائل حقوقی و عقد قراردادهای لازم و مراحل اجرای کار تا پایان تحویل کلید و سندهای تفکیکی انجام می پذیرد.

مقالات:

  1. روش های پایدارسازی گود
  2. مهار متقابل 
  3. بازسازی تهران

گالری پروژه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

ساخت و ساز با کیفیت

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

  • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم.
  • روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
  • شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع.
  • شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه.