طراحی و اجرای روف گاردن گروه طرح و ساخت محمدرضا فرحزادی
طراحی و فضاسازی روف گاردن گروه مهندس محمدرضا فرحزادی
خرید مصالح اجرای روف گاردن گروه مهندس محمدرضا فرحزادی
قیمت مصالح روف گاردن و بام سبز مهندس محمدرضا فرحزادی
برآورد قیمت اجرای روف گاردن گروه طرح و ساخت مهندس محمدرضا فرحزادی
قیمت طراحی روف گاردن و بام سبز گروه محمدرضا فرح زادی
طراحی روف گاردن با نرم افزار تری دی مکس مهندس فرحزادی

نکات مهم در طراحی و اجرای روف گاردن

وقتی پروژه ساختمانی ساخته می شود واقعاً حیف است که از فضای مفید بام استفاده نشود. البته چند سالی می شود که شهرداری در تلاش است چندین انگیزه تشویقی برای سازنده ها به منظور طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز ایجاد کند. ولی به دلیل هزینه ها و مسائل اجرایی این طرح چندان جدی گرفته نشد. اما ای کاش این طرح ها مانند قوانینی که در نوسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی وجود دارد، به صورت قانون های ساخت و ساز مصوب می شد و تمامی سازنده ها ملزم به اجرای بام سبز یا روف گاردن جهت تکمیل پروژه های ساختمانی چه مسکونی، چه اداری و تجاری می شدند.

ما در گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی برای تمامی مسائل فنی و اجرایی راه حل های منطقی برای احداث روف گاردن طراحی و پیاده سازی کرده ایم و تا به امروز با طراحی و اجرای پروژه های متعدد بام سبز یا روف گاردن، توانسته ایم رسالت خود را جهت کمک به محیط زیست و زیباسازی فضای شهری انجام دهیم. به طور حتم برای طراحی و اجرای چنین فضایی نیازمند مشاوره تخصصی و همچنین طراحی متناسب با محیط هستیم که همگی در گروه ما میسر می باشد. در ادامه به تعریف روف گاردن و نکات مهم در مورد طراحی و اجرای آن می پردازیم.

خدمات ما

طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز مهندس محمدرضا فرحزادی

روف گاردن و بام سبز چیست

روف گاردن (Roofgarden) یا بام سبز (green Roof) به ایجاد پوشش گیاهی و فضاهای کارآمد با توجه به متراژ بام، زیرسازی آن و تعداد ساکنین ساختمان، می گویند. امروزه داشتن روف گاردن یکی از مزیت های ساختمان ها می باشد که خریداران و ساکنین از داشتن چنین امکاناتی در ساختمان و محیط زندگی خود بسیار استقبال کرده اند. همچنین سازندگان نیز با طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز در صدد فروش بهتر واحدهای آپارتمانی خود برآمده اند. البته روف گاردن و بام سبز تفاوت های بسیار ریزی در طراحی و اجرا دارند که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

خرید مصالح اجرای روف گاردن گروه مهندس محمدرضا فرحزادی

تفاوت روف گاردن و بام سبز

به ساختمان هایی که در بام خود تنها فضایی برای تفریح، نشستن و آرامش دارند روف گاردن ( Roofgarden ) به معنای باغ بام می گویند. اما در مقابل به بام هایی که صرفاً پوشیده از پوشش های گیاهی می باشد و همچنین دارای سیستم هایی مانند صفحات خورشیدی است، بام سبز ( Greenroof ) اطلاق می شود. از مزیت های بام سبز نسبت به روف گاردن می توان به استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ساختمان به صورت روزانه اشاره کرد که بیش از همه به بقای محیط زیست کمک می نماید. اما متاسفانه علاوه بر هزینه های گزاف برای احداث بام سبز، در دسترس نبودن تکنولوژی های مورد نیاز برای بهرگیری از انرژی های طبیعی باعث شده تا قید این فرایند را بزنیم و در پروژه های خود به جای بام سبز به طراحی و اجرای روف گاردن بپردازیم. در ادامه بیشتر دغدغه های افراد برای طراحی و اجرای روفگاردن را مورد بررسی قرار می دهیم.

اهمیت طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز در ساختمان ها

قطعاً برای شما نیز تا به حال پیش آمده است که در طبقات مرتفع یک ساختمان رفته یا اینکه ساکن آنجا باشید و از پنجره نمای بیرون از خانه را نظاره کنید. زاویه دید شما چیزی جز پشت بام هایی خاکستری و پر از کولرهای آبی، کندانسور کولرهای گازی یا دیش های ماهواره و هرگونه المان زشتی که می توان فکرش را کرد، نمی باشد. در چنین زاویه ای یا اصطلاحاً زاویه دید پرنده، منظره و سیمای شهر بسیار دلگیر و نازیبا است.

در مقابل فکرش را بکنید تمامی ساختمان ها ملزم به طراحی و اجرای بام سبز یا روف گاردن باشند. جدا از اینکه بهترین محل برای ریلکس کردن اهالی ساختمان و سپری کردن اوقات استراحت و تفریح می باشد، کمکی فوق العاده زیاد به محیط زیست، تامین اکسیژن و لایه ازون و همچنین رفع آلودگی ها و آلاینده های شهرهای بزرگ می کند. درست مانند آن است که هر ساختمان یک پارک اختصاصی بر روی بام خود جای داده است. به علاوه اینکه یک دید بسیار زیبا از فضا و سیمای شهر تامین می نماید.

طراحی و اجرای بام سبز مهندس محمدرضا فرحزادی

چرا اغلب سازنده ها برای طراحی و اجرای روف گاردن طفره می روند

متاسفانه آن چیزی که بیش از بحث هزینه، باعث شده تا مالکین و سازنده ها از طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز اجتناب کنند بحث مسائل اجرایی و نکات فنی بسیار ریز و حساسی است که به جهت تامین و داشتن پوشش گیاهی مناسب و همچنین عایق بندی صوتی و کوبشی و رطوبتی باید رعایت شود می باشد چراکه در صورت ساخت غیر اصولی و استفاده از متریال و مصالح بی کیفیت در اجرای روف گاردن، علاوه بر نم دادن سقف و ایجاد سر و صدا برای همسایگان چیزی جز دردسر برای ساکنین ندارد. در نتیجه با یک طراحی مناسب و همچنین اجرای اصولی روف گاردن می توانید این دغدغه ها را از میان بردارید.

مسئله ی بعدی که باعث شده تا سازندگان از طراحی و اجرای بام سبز طفره روند مقوله نگهداری فضای سبز در roof garden می باشد که می توان آن را از مسائل حائز اهمیت پس از اجرای روف گاردن دانست. البته این مسائل با انتخاب صحیح گونه گیاهان برای روف گاردن، سیستم آبیاری مناسب، استفاده از سایبان ها و آلاچیق ها و مصالح با کیفیت می تواند قابل حل باشد و دغدغه های نگهداری از روف گاردن را به حداقل برساند.

قیمت طراحی و اجرای روف گاردن

یکی از سوالات متداول کارفرمایان در نوسازی زمین و ساختمان های قدیمی، هزینه تمام شده و قیمت طراحی و اجرای روف گاردن است. برآورد قیمت توسط مجری با توجه به خواسته های کارفرما و مساحت بام انجام می شود. برخی از کارفرما ها به دنبال متریال و مصالحی هستند که کار با هزینه های پایین به اتمام برسد. باید گفت قیمت پایین در اجرای روف گاردن و استفاده از مصالح بی کفیت و درجه 3 چندان منطقی نیست و با گذشت زمانی نه چندان طولانی مجبور هستیم دو برابر آن هزینه را صرف مرمت و بازسازی بام نماییم.

طراحی و اجرای روف گاردن با ترموود گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی

نکات مهم در طراحی و اجرای روف گاردن

همانطور که در بالا به مواردی در طراحی و اجرای روف گاردن اشاره کردیم برای کاهش دغدغه های نگهداری از روف گاردن باید از همان ابتدا درست عمل کنیم. به قول معروف « خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج » بنابراین از مراحل اولیه ی ایده پردازی و طراحی باید موارد تخصصی عمرانی و معماری را برای اجرای روف گاردن در نظر گرفت. مواردی مانند توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، تعداد حدودی ساکنین، انتخاب نوع پوشش گیاهی، نوع آبیاری، فضاسازی ها، انتخاب المان ها و مصالح مورد استفاده، عایق بندی ها و نورپردازی بسیار موثر می باشد. با گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی همراه باشید تا هرکدام از این نکات مهم را برایتان شرح دهیم.

انواع پوشش گیاهی مناسب فضای بام یا روف گاردن

در طراحی و اجرای روف گاردن گیاهان نقش اصلی را دارند. گیاهانی که در روف گاردن و بام سبز کاشته می شود باید در برابر باد و تابش نور آفتاب از مقاومت بالایی برخوردار باشند. برای مثال، در فضاهایی از بام که در معرض تابش مستقیم قرار دارد بهتر است که از گیاهانی مانند گل ادریسی و لبدیسی استفاده نمود. همچنین در قسمت های سایه دار بام از گیاهان هوستا و فنال برای پوشش سبز و زیبای بام بهرمند شد. به طور کلی برای انتخاب پوشش گیاهی باید به نوع ریشه گیاه، سایه و یا نور دوست بودن آن، میزان آب مورد نیاز، نحوه گسترش شاخ و برگ گیاه در فضا و رنگ و نوع گل آنها توجه ویژه ای داشت.

اجرای روف گاردن با پوشش گیاه گروه طرح و ساخت مهندس محمدرضا فرحزادی

همچنین باید توجه داشت که چه نوع گیاهانی را در چه موقعیتی از روف گاردن قرار دهیم تا زیبایی روف گاردن را چندین برابر نماید.

گیاهانی برای پوشاندن سطح خاک روف گاردن

در روف گاردن باغچه یا فلاور باکس هایی که برای گیاهان و درختچه ها ساخته می شود. برای زیبایی و نمای بیشتر بهتر است روی سطح خاک آنها پوشانده شود. معمولاً این کار را با قلوه سنگ و یا المانهای دیگری انجام می دهند. اما استفاده از گیاهان پوششی می تواند فضای روف گاردن را زیباتر و دلنشین تر گراند. گیاهانی مانند ناز ژاپنی و یال اسبی می تواند گزینه ی مناسبی برای این کار باشد.

گیاهان بالارونده برای دیوارهای بام سبز

گیاهان بالارونده مناسب دیوارهای بام سبز هستند. زمانی که صحبت از روف گاردن و یا بام سبز می شود، باید تمام تلاش خود را کرد تا به طور صحیح و با حفظ سلیقه از جای جای فضای بام برای ایجاد فضای سبز و مفرح بخش استفاده نمود. گیاهان بالارونده از جمله لیاهانی هستند که سطح دیوارها، میله ها و جان پناه پشت بام را می تواند بپوشاند و زیبا نماید. گیاهانی مانند شیر خشت، پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله و انواع پیچ دیگر برای چنین کاربردی مناسب هستند.

استفاده از گیاهان سوزنی در روف گاردن

گیاهان سوزنی از جمله درختچه هایی هستند که مناسب فضای بام می باشند. گیاهان سوزنی انواع مختلفی دارند عمر این گیاهان طولانی است و اصطلاحاً به مراقبت چندانی نیاز ندارند. در نتیجه می توان گزینه ی مناسبی برای پر کردن فضای بام باشد. گیاهانی از قبیل کامیس پاریس گونه ای از انواع گیاهان سوزنی مناسب بام می باشند.

استفاده از گیاهان معطر برای فضای بام

روف گاردن با داشتن گیاهان معطر و خوشبو حس و حال خودش را زنده می کند. استفاده از گیاهان معطر در روف گاردن می تواند گزینه ی مناسبی باشد که به حتم یقین نباید استفاده از آن را در گوشه کنارهای بام فراموش نمود.

انواع فلاور باکس در طراحی و اجرای روف گاردن

می توان از فلاور باکس ها و استند ها در فضاهای مختلفی از بام استفاده نمود. روی دیوارهای بام، درون آلاچیق، دورتا دور دیوار جانپناه بام را می توان با استفاده از فلاورباکس ها برای منظره ای بهتر پوشش داد. اغلب فلاورباکس هایی که در roof garden قابل استفاده است از جنس ترموود، پی وی سی، سیمانی و بتنی می باشند و در برابر ضربه و رطوبت از مقاومت کافی برخوردارند. یکی از ویژگی های دیگر فلاورباکس ها ابعاد و اندازه های متنوع آن است که باعث شده دست طراحان برای بهرگیری از فلاور باکس ها در فضاهای مختلف برای طراحی بام سبز باز باشد.

طراحی و فضاسازی روف گاردن گروه مهندس محمدرضا فرحزادی

المان ها و فضاهای مورد طراحی در روف گاردن

انواع المان های مورد استفاده در طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز، مانند فضای نشیمن ( روباز یا بسته و مناسب چهار فصل )، برکه، آبنما، باربکیو، فضای پیاده روی، صندلی حمام و آفتاب، می تواند به جذابیت و کارایی فضای روف گاردن بیفزاید. البته باید توجه داشت که برای بهره گیری از هرکدام از این المان ها باید از پیش فضای آن و جوانب حمل و اجرایی المان ها را در نظر گرفت.

همچنین داشتن فضاهایی برای پذیرایی و برگزاری جشن و مراسم، سرویس بهداشتی و lcd و ویدیو پروژکشن به جذابیت فضا اضافه کند، جکوزی نیز می تواند بنا به درخواست و بودجه کارفرما در طراحی و ساخت سازه لحاظ گردد که بدون شک این طرح یک آپارتمان معمولی را تبدیل به محلی ایده آل و منحصر به فرد برای زندگی می سازد.

قیمت طراحی روف گاردن و بام سبز گروه محمدرضا فرح زادی

انواع مدل های آلاچیق مناسب روف گاردن

آلاچیق یکی از فضاهایی است که در روف گاردن، محوطه سازی کاربردهای فراوانی دارد. معمولاً آلاچیق ها با توجه به بودجه و سلیقه کارفرما در بام سبز طراحی و اجرا می گردد که در اشکال و سایزهای مختلفی برای فضای مد نظر ساخته خواهد شد. یک نکته ی مهم جنس و نوع اتصالات آلاچیق می باشد چراکه آلاچیق ها به طور مستقیم با عناصر طبیعی مثل آفتاب، باد، خاک، رطوبت، باران و برف در تماس است در نتیجه در انتخاب جنس آلاچیق بسیار دقت نمایید. به طور کلی با توجه به میزان فضا، بودجه و زمان خود می توانید از آلاچیق های چوبی، فلزی، فایبرگلاس، سنگ آجر و پی وی سی PVC استفاده نمایید. در آپدیت های دیگر این مطلب ویژگی های هر یک را شرح می دهیم.

انواع عایق بندی رطوبتی و صوتی برای اجرای Roof Garden

در ساختمانی که طراحی و اجرای روف گاردن انجام شده است ملزم هستیم در طراحی و اجرا از عایق های رطوبتی، صوتی و کوبشی در طبقه بام استفاده نماییم. البته بهتر است به جای استفاده از کلمه عایق رطوبتی، لفظ سیستم آب بندی را در این زمینه به کار بگیریم. به طورکلی در اجرای کف روف گاردن احتیاج به چندین لایه عایق رطوبتی، ضدریشه، زهکش آب، لایه های مخصوص فرسایش خاک داریم اگر در این مرحله انتخاب درستی برای عایق بندی داشته باشیم تا سال ها پس از اجرا با مشکلات اساسی مواجه نخواهیم شد. در گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی به دلیل همکاری گروه طراحی و اکیپ های اجرایی با مدیریت نکته بین مهندس محمدرضا فرحزادی، طراحی روف گاردن علاوه بر در نظر گرفتن مسائل زیبایی شناسی و کاربردی به نکات اجرایی و ضوابط آیین نامه ای توجه ویژه ای خواهد شد.

طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

تفاوت سان روم گاردن با روف گاردن

برخلاف روف گاردن که در فضایی باز مانند بام اجرا می گردد، سان روم گاردن در فضایی بسته است که فضای خانه را به فضای بیرونی متصل می کند. در واقع سان روم گاردن فضایی بسته و شیشه ای است که نور خورشید و مبلمانی دنج و ویوی زیبا آن را از تمامی قسمت های خانه منحصر به فرد می سازد.

قیمت اجرای سان روم گاردن مهندس فرح زادی