پروژه ساختمان بتنی در کرج
پروژه نوسازی ساختمان بتنی در کرج مهندس فرحزادی
نوسازی ساختمان مسکونی در کرج کیانمهر توسط گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

نوسازی ساختمان بتنی 4 طبقه در کرج

پروژه نوسازی ساختمان بتنی در یکی از زمین های اراضی فاز 5 ساماندهی منطقه کیانمهر کرج بود که در قالب سرمایه گذاری و مدیریت طرح و پیمان خریداری و با کاربری مسکونی طراحی شد و انجام صفر تا صد پروژه به گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی سپرده شد. کل متراژ زیربنا پروژه حدوداً 250 متر مربع بود که به صورت 4 طبقه دو واحدی اجرا شد که در نهایت هر واحد با متراژ تقریبی 92 متر مربع طراحی و ساخته شد.

موقعیت نوسازی پروژه 4 طبقه، 8 واحدی در کرج

موقعیت پروژه شمالی بود، البته این پروژه به اصطلاح دوکله بود. ( زمانی که ساختمانی از دو طرف روبه روی هم محل گذر داشته باشد اصطلاحاً به آن ساختمان دو کله می گویند. ) در ورود و خروج ماشین رو و نفر رو از کوچه گذر 12 متری بود و سمت شمال آن به بلوار اصلی مشرف بود. به دلیل وجود بر 12 متری این پروژه ی به پاسیو احتیاج نداشت و به دلیل همان دوکله بودن پروژه تمام واحدها در هر طبقه به صورت شمالی و جنوبی با نورگیر بسیار عالی طراحی و اجرا گردید.

در طبقه همکف یا همان پیلوت ( pilot ) ساختمان محل جانمایی 6 پارکینگ تعبیه شد که البته در حیاط هم محل پارکینگ 2 ماشین طراحی شد و برای جلوگیری از بارش باران و تابش خورشید با سقف سبک تامین شد. قابل ذکر است که خلاف کسری پارکینگ و احداث سقف سبک به شهرداری پرداخت گردید.

بیشتر بخوانید: بازسازی و طراحی داخلی ساختمان 

نکات مهم در ساخت پروژه نوسازی واحد مسکونی

اسکلت پروژه نوسازی ساختمان بتنی با دیوارهای برشی صورت پذیرفت که با توجه به داشتن دهانه های بزرگ و داشتن دیوارهای برشی، آویز تیرها حذف شد. از همین رو با اینکه سقف این پروژه تیرچه یونولیت کار شده بود ولی از زیر مانند یک دال تخت یک تکه بود. با حذف آویزها فضای داخلی واحد ها بسیار دلبازتر به نظر رسید و در هزینه های ساخت نیز بسیار موثر واقع شد. همچنین بالکنی به متراژ 6 متر مربع برای هر واحد شمالی و جنوبی طراحی و اجرا شد. علاوه بر آن سیستم سرمایش این پروژه به انتخاب کارفرما کولر آبی بود که برای هر واحد با کانال کشی اصولی انجام شد.

مراحل نوسازی ساختمان بتنی مهندس فرحزادی
مراحل نوسازی ساختمان بتنی گروه مهندس فرحزادی

مشخصات دیوارهای جدا کننده و کابینت

دیوارهای جداکننده با سفال استاندارد و دارای عایق انتخاب شد که برای دیوارهای پیررامونی و داخلی به ترتیب 15 و 10 سانتی متر استفاده شده است. یک نکته ی حائز اهمیت در طراحی این است که تنها دیوار مشترک بین دو واحد، دیوار آشپزخانه است که علاوه بر دیوار بنایی عایقی که کار شد از هر طرف حدود 5 الی 7 سانتی متر دوغاب و کاشی به ضخامت آن اضافه شد که بسیار بحث انتقال صدا ( که بسیاری از آپارتمان ها درگیر این موضوع مهم هستند ) را به حداقل رساند.

کف واحدها سرامیک و برای تمام فضاها سقف کاذب به همراه نورپردازی زیبا اجرا شد. همچنین استفاده حداکثری از فضا برای داشتن اتاق های بزرگ با کمدهای جادار نیز در طراحی لحاظ گردید. همچنین از دیگر خصوصیات بارز این پروژه نصب فرنگی در سرویس حمام به شکل مستر بود که طراحی و اجرا گردید و مورد تایید کارفرما قرار گرفت.

کابینت های آشپزخانه نیز با توجه به بودجه پروژه به درخواست کارفرما MDF معمولی با رنگ ترکیبی و شیرآلات سری رویال برند قهرمان کار شده است.

مشاعات پروژه نوسازی ساختمان بتنی

ورودی پیاده رو ساختمان با واش بتن فرش شد. واش بتن همان بتن شسته است که در کف سازی حیاط و پیاده رو از آن بسیار استفاده می کنند چراکه این مصالح از مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما برخوردار است. همچنین این متریال دارای مدل های متنوع در رنگ های مختلف در بازار موجود هستند. آسانسور این ساختمان نیز با درب تمام اتوماتیک ایرانی اجرا گردید.

اجرای راه پله پروژه نوسازی ساختمان بتنی در گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی

حیاط و پارکینگ و همچنین دیوارهای آن تماماً سنگ کار شده است. علاوه بر این به خواسته کارفرما دیوارهای راه پله تا زیر سقف سرامیک شد. طراحی جالبی که برای این پروژه با توجه به چشم پله به وجود آمده بود، انجام شد، استفاده از سقف اسکای لایت Skylight یا همان سقف شیشه ای در قسمتی از خرپشته بود که باعث شد تا نور مناسبی را به طبقات راه پله هدایت نماید.

توجه: چشم پله به فاصله ایجاد شده بین دو ردیف پله می گویند. این فاصله حداقل به اندازه 10 سانتی متر از یکدیگر وجود دارند.

طراحی و اجرای از صفر تا صد این پروژه چقدر طول کشید

این پروژه در زمان برنامه ریزی شده، یعنی از زمان اخذ جواز تا تحویل کلید حدود ( 15 ماه ) به طول انجامید، به طور کلی این پروژه متناسب با منطقه و بودجه کارفرما، پروژه جذابی در زمان خود شد.

جزئیات پروژه

  • مدیر پیمان: گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی
  • موقعیت مکانی: کرج_کیانمهر
  • سال ساخت: 1391
  • متراژ: 1025 متر مربع

مشاهده پروژه های بیشتر: