تنوع معادن سنگ ایران

قبل از اینکه به موضوع معادن سنگ ایران بپردازیم باید بدانید انواع متنوعی از معادن سنگ در کشور ایران موجود است. معادن سنگ در کشور ایران حتی در صنایع نیز کاربرد فراوانی دارند. همچنینن در ساخت و ساز و بازسازی نیز وجود این معادن بسیار موثر است.  یک چهارم از معادنی که در ایران تشکیل شده است را سنگ های ساختمانی تشکیل می دهد. کشور ایران به دلیل تنوع بسیار بالا در رنگ سنگ های که استخراج شده اند، به بهشت سنگ های ساختمانی مشهور می باشد. معادنی که در ایران مشهور شده اند عبارتند از:

 • معادن مرمر 1 درصد
 • معادن تراورتن 10 درصد
 • معادن چینی 15 درصد
 • معادن گرانیت 20 درصد
 • معادن مرمریت 54 درصد

واردات سنگ در ایران

واردات معادن سنگ ایران متقاضیان بسیار زیادی دارد. کشور ایران ذخایر معدنی فراوانی دارد. به همین علت افراد زیادی به واردات سنگ می پردازند. برخی از سنگ هایی که وارداتی از کشورهای دیگر می باشد، عبارتند از: سنگ امپراتور آبی نروژ، سنگ مشکی برزیل، سنگ امپرادور لایت و سنگ هلویی چین. در گذشته اکثر واردات سنگ از افغانستان، ترکیه و چین بوده است. توجه داشته باشید واردات سنگ های ساختمانی از افغانستان به نسبت کشورهای دیگر بیشتر است. سنگ های مرمریت و تراورتن از سنگ های وارداتی به شمار می روند. هر کدام از این سنگ ها کاربردهای فراوانی دارند. مطالعات نشانگر این است که ایران بعد از چین، هند و ایتالیا چهارمین تولید کننده در زمینه سنگ ساختمانی در سراسر جهان می باشد.

ذخایر معادن سنگ ایران عبارتند از مرمریت، تراورتن و گرانیت ها. بهتر است بدانید ذخایر سنگ های ساختمانی دنیا نزدیک 15 میلیارد تن می باشد. کشور ایران از لحاظ کیفیت و تنوع رنگ سنگ ها در جایگاه نخست قرار دارد.

صادرات سنگ در ایران

پیش از این به مبحث معادن سنگ ایران اشاره کردیم. به علت تنوع رنگی بسیار بالا، کشور ایران جزو قطب های صادرات سنگ در خاورمیانه به شمار می رود. جنس و متنوع بودن رنگ سنگ ها در ایران بالا می باشد. سنگ ها رنگ بندی های جذاب دارند و بین مردم طرفداران بسیار زیادی دارند. تراورتن، مرمریت جز سنگ هایی محبوب به شمار می روند. کاربرد سنگ های ساختمانی بیشتر در نمای ساختمان ها و دکوراسیون داخلی می باشد. توجه داشته باشید سنگ های صنعتی مثل سنگ نمک و سنگ آهن و سنگ های قیمتی مانند فیروزه از جمله سنگ های صادراتی از ایران به دیگر کشورها به شمار می رود. کشور ایران معمولا صادرات سنگ به تمام کشورهای همسایه را بر عهده دارد. قطر، عمان، چین، روسیه و هند جزو کشورهایی محسوب می شود که مقصد صادرات کشور ایران محسوب می شوند.

صادرات سنگ در ایران همیشه با موفقیت زیادی روبرو بوده است. عمان جزو کشورهای همسایه ایران به شمار می رود که از راه دریای عمان با کشور ایران مرز مشترک آبی دارد. بهتر است بدانید این کشور از سمت جنوب با یمن و از سمت غرب با عربستان سعودی و امارات هم مرز می باشد.

نحوه استخراج و تولید سنگ در ایران

تنوع معادن سنگ ایران بسیار گسترده است. برای استخراج سنگ از شیوه های گوناگونی استفاده می گردد. استفاده از فشار یا برش آب، مواد منفجره، برش به وسیله لیزر، استخراج با چال موازی و استخراج با شعله جزو شیوه های به حساب می آید که این روزها کمتر از آنها استفاده می شود. امروزه مناسب ترین شیوه برای برش سنگ، سیم برش الماسه می باشد. استخراج سنگ به وسیله مواد شیمیایی منبسط شونده به راحتی انجام می شود. به منظور برش دادن سنگ ها به شیوه فشار آب از یک دستگاه به اسم جت آب استفاده می شود. در این دستگاه پر قدرت، پروسه برش با استفاده از مواد ساینده و فشار آب انجام می گردد. اگر سرعت آب بالاتر شود، حتی سنگ و فلزات نیز برش می خورند. یکی از معایب چشمگیر شیوه برش به وسیله جت آب، مصرف بیش از حد آب می باشد. در این شیوه تقریبا هر یک دقیقه 4 لیتر آب مصرف می گردد.

ما در بخش های قبل معادن سنگ ایران را مورد بررسی قرار دادیم. در این بخش به مراحل تولید سنگ در سنگبری ها و کارخانه ها می پردازیم:

 • مرحله اول: قله بر کردن سنگ و برش اولیه سنگ: در این مرحله جنس تیغه ها بسیار اهمیت دارد.
 • مرحله دوم: در این مرحله برش اولیه انجام می شود.
 • مرحله سوم: نوبت به پیش ساب می رسد.
 • مرحله چهارم: رزین، اپوکسی و یو وی می باشد.
 • مرحله پنجم: خشک کردن رزین باید انجام شود.
 • مرحله ششم: نوبت به ساب اصلی می رسد.
 • مرحله اخر: در مرحله هفتم برش نهایی باید انجام شود.

ساب سنگ

یکی از خدمات معروف که بعد از نصب سنگ در قسمت های گوناگون ساختمان انجام می شود، به ساب سنگ معروف می باشد. لازم به ذکر است بدانید در ساختمان سازی، امکان دارد بخش هایی از سنگ های نصب شده برای دیوار پوش، کفپوش استفاده شود. اگر ساختمان درگیر ایرادات ظاهری باشد به کمی اصلاح احتیاج دارد. ساب زدن یا سنگ سابی به پروسه ای گفته می شود که در آن سنگ های ساختمانی هر گونه ایرادی داشته باشند، به صورت دقیق اصلاح می شوند. مزیت مهم ساب زدن درخشان تر کردن و بالا بردن کیفیت سنگ می باشد. به گونه ای که با این روش به درخشش سنگ افزوده می شود. به یاد داشته باشید در بعضی موارد به وسیله سنگ سابی می توانید به آسانی سنگ را به حالت نخست خود برگردانید.

مقالات بیشتر:

انواع آجر دیوار چینی

علم فنگ شویی در دکوراسیون داخلی 

انواع افزودنی های بتن