تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ

برای آنکه تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ را بدانیم می بایست در درجه اول با هر یک از این مواد به شکل جداگانه آشنا شویم تا بتوانیم تفاوت مابین آنها را درک کنیم در ابتدا با گچ و ساختار آن آشنا خواهیم شد. باید گفت این مواد در صنعت ساختمان سازی به خصوص پروژه های بازسازی و دکوراسیون داخلی بسیار کاربردی هستند که در ادامه ویژگی های هر کدام را بیان می کنیم.

گچ چیست؟

گچ در واقع یکی از فراوان ترین نوع ماده معدنی سولفات است. این ماده به شکل سنگ و یا صخره در طبیعت یافت می شود. رنگ طبیعی گچ سفید است. اگر ناخالصی در گچ وجود داشته باشد رنگ آن متمایل به زرد یا خاکستری خواهد شد.

ساختار طبیعی گچ به صورت کریستال های شفاف، سنگی نرم و انعطاف پذیر بوده و به راحتی با ناخن میتوان آن را خراش داد. به طور معمول گچ از رسوب آب دریا ها به وجود می آید و در فرایند تولید ناخالصی های گوناگونی در کریستال های آن به دام میفتند.

بیشترین کاربرد گچ استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی است. گچ در نماسازی داخل و یا خارج ساختمان استفاده می شود. یکی دیگر از موارد استفاده از گچ استفاده از آن برای نوشتن بر روی تخته سیاه، مجسمه سازی و … است.

آهک چیست؟

برای درک تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ بعد از شناخت ساختار گچ باید با سنگ آهک و نحوه تشکیل آن آشنا شویم. سنگ آهک جزء سنگ های رسوبی طبقه بندی شده و معمولا در محیط های کم عمق، گرم و آرام دریا یافت می شود.

سنگ آهک منشاء انواع فعالیت های بیولوژیکی است و از پوسته نرم تنان و دیگر جانداران دریایی، مرجان ها و اسکلت جانوران دیگر که رسوبات کلسیمی ایجاد می کنند، به وجود می آید. سنگ آهک در آب هایی که غلظت دی اکسید کربن در آنها کم باشد به وجود می آید.

طراحی و اجرای روف گاردن

رسوبات شیمیایی و کربنات کلسیم موجود در آب دریا نیز نقش مهمی در تشکیل سنگ آهک ایفا می کنند.

سنگ های رسوبی که در طی فرایند بیولوژیک ساخته می شوند بسیار بیشتر از سنگ هایی هستند که با واکنش های شیمیایی تولید می شوند. سنگ آهک یک سنگ کلسیت است که می توان ناخالصی هایی مثل آلومینیوم، آهن و ماسه سیلیسی ( ماسه و شن ساختمانی ) را نیز به ساختار آن افزود.

کاربرد سنگ های آهکی

از سنگ آهک به عنوان ماده سازنده تولید سیمان و همچنین شیشه استفاده می شود. سنگ آهک یک ماده ضروری در امور ساختمانی است و از آن به دلیل ماهیتی که داراست برای خنثی کردن آب های اسیدی نیز استفاده می شود.

پودر سنگ چیست؟

پودر سنگ جزء سوم از موضوع مورد بحث یعنی تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ است که می بایست با آن آشنا شویم. از کوبیدن و پودر کردن سنگ های مختلفی که در معادن وجود دارند پودر سنگ به دست می آید. از همین رو پودر سنگ ویژگی های شیمیایی و همچنین فیزیکی سنگ های معادن را داراست. از آنجا که بیشترین سنگ های مصرفی برای تولید پودر سنگ، سنگهای آهک و کربنات کلسیم هستند و رنگ آنها نیز سفید است،پس رنگ پودر سنگ نیز سفید خواهد بود. پودر سنگ یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که در هر عملیات ساخت و سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

صفر تا صد ساخت ساختمان در قالب مدیریت طرح و پیمان 

موارد استفاده آن عبارتند از:

 • ملات سازی
 • درز گیری
 • نصب کاشی و سرامیک
 • و …

ویژگی های مهم گچ، آهک و پودر سنگ کدامند؟

تفاوت میان گچ، آهک و پودر سنگبرای آنکه تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ را بهتر درک کنیم تفاوت مابین آنها را دو به دو بررسی می کنیم.

 • در درجه اول به تفاوت میان گچ و سنگ آهک می پردازیم.
 • گچ و آهک هر دو از سنگهای کلسیمی و جزء خانواده کربنات کلسیم هستند.
 • آهک، سنگ رسوبی کلسیم کربنات است و به صورت اکسید، هیدروکسید و کربنات وجود دارد.
 • گچ هم سولفات کلسیم آبدار با حالتی کریستالی است.
 • هر دوی این مواد به وفور در پوسته طبیعت موجود هستند و شباهت زیادی به یکدیگر دارند و بیشتر در بخش ساختمان سازی کاربرد دارند.
 • تفاوت هایی در فرمولاسیون این دو ماده (گچ و آهک) وجود دارد.
 • از نظر ظاهری نیز باید گفت که گچ بافت بسیار نرم تری نسبت به آهک دارد. ظاهر گچ گرد و کروی است. ولی سنگ آهک را به میزان بسیار ریز و در حد و سایز میکرومتر و حتی نانومتر در می آورند و در ساختمان سازی از آن استفاده می کنند.
 • آهک انواع گوناگون دارد. نوعی از آهک که به نام آهک زنده میگویند به راحتی در آب حل می شود و نوع دیگر آن که آهک هیدراته نام دارد با آب ترکیب نمی شود. مادامی که آهک هیدراته درون آب است سفت نخواهد شد. هر یک از این نوع ها کاربرد های مختلفی دارند. ولی گچ به سرعت با آب ترکیب می شود و در برابر آب مقاومتی از خود نشان نمی دهد. گچی که سفت شده نباید با آب تماس پیدا کند. آب سبب طبله شدن گچ می شود.
 • گچ ضد آب نیست به همین سبب در مناطقی که دارای هوای مرطوب هستند در سرویس های بهداشتی و همچنین طراحی آشپزخانه ها از گچ استفاده نمی کنند.
 • تفاوت میان آهک و پودر سنگ نیز در فراوری این مواد است. پودر سنگ مستقیما از معدن استخراج می شود و پس از کوبیده شدن، دسته بندی و دانه بندی به صورت آماده در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. ولی آهک ناخالصی بسیاری دارد که سبب پایین آمدن کیفیت آن می شود. پس باید طبق فرایندی در کوره های آهکپزی ناخالصی های آن خارج و سپس در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد. از آهک فراوری شده در صنایع فولادسازی، تصفیه آب و فاضلاب و تولید کاغذ بهره برده می شود. آهک زنده و آهک هیدراته از انواع آهک فراوری شده هستند.

سخن پایانی

با بررسی نوع کاربردهای هر یک از مصالحی که در این مقاله درباره آنها صحبت شد با تفاوت گچ، آهک و پودر سنگ آشنا شده و مناسب ترین را برای پروژه خود بر گزینید. در این باره نیز می توانید با گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی در ارتباط باشید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات بیشتر:

تخریب ساختمان قدیمی 

نیلینگ 

اصطلاحات عمرانی و معماری