انواع افزودنی های بتنی

امروزه برای ساخت انواع بتن در شرایط ویژه استفاده از افزودنی بتن بسیار مورد نیاز است. افزودنی های بتنی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

 • افزودنی بتن شیمیایی
 • افزودنی بتن معدنی

مواد افزودنی شیمیایی هر یک کارایی در مراحل ساخت انواع بتن دارند که عبارتند از:

 • مواد افزودنی کاهنده آب
 • مواد افزودنی حباب ساز
 • مواد افزودنی کندگیر

مواد افزودنی کاهنده آب، با کاهش نسبت آب به سیمان، مقاومت و کارایی ثابت را در بتن بالا می برند.

مواد افزودنی حباب ساز سبب ایجاد حجم مشخصی از حباب های ریز در بتن خواهد شد. مواد افزودنی حباب ساز مقاومت بتن را در برابر یخبندان و یا ذوب شدن افزایش می دهد.

مواد افزودنی کندگیر نیز به منظور تاخیر در گیرش بتن به آن افزوده می شود و به منظور بالا بردن مقاومت بتن در برابر ترک خوردگی و همچنین دیر خشک شدن بتن برای زمان های حمل به مکان های دورتر مورد استفاده است.

انواع افزودنی بتن مهندس فرحزادی

انواع جنس کابینت

مواد افزودنی معدنی بتنی نیز کارایی های ویژه ای را در روند ساخت انواع بتن ایفا می کنند که عبارتند از:

 • مواد افزودنی خنثی و رنگدانه
 • پوزولان ها
 • افزودنی های شبه سیمانی

افزودنی بتن خنثی و رنگدانه را به عنوان سنگدانه استفاده می کنند. کارایی افزودنی خنثی، چسبندگی بیشتر در بتن هایی است که کمبود ریز دانه دارند.

پوزولان ها ذرات بسیار ریزی هستند که در کنار رطوبت و در روند آزاد شدن هیدراتاسیون آزاد شده از آهک موجود در سیمان سبب کم شدن روند آبگیری سیمان می شود. پوزولان ها قابلیت انبساط بتن که ناشی از واکنش قلیایی سنگدانه هاست را نیز از بین می برد. بکارگیری این نوع افزودنی در افزایش مقاومت، پایایی، کاهش مصرف سیمان و در بهبود کارایی بتن بسیار موثر است.

افزودنی بتن شبه سیمان خاصیت پنهان هیدرولیکی دارد. بنابراین زمانی که فعال می شود خواصی شبیه سیمان پیدا می کند. این نوع افزودنی نیز سبب افزایش کارایی، تاخیر در زمان گیرش، کم شدن آب انداختگی در بتن تازه،کاهش نفوذ پذیری، کم شدن واکنش قلیایی سنگدانه ها، بالا رفتن مقاومت بتن در برابر سولفات ها و کم شدن خوردگی میلگرد بر اثر نفوذ یون کلر به بتن می شود.

مزایا و کارایی افزودنی های بتنی چیست؟

افزودنی های بتنی را معمولا در زمان فرایند اختلاط به بتن اضافه می کنند. مسلما این افزودنی ها درصد بسیار کمی را به وزن بتن اضافه می کنند. مطمئنا افزودنی بتن برخی از خواص بتن را به شکل مطلوبی برای استفاده در شرایط خاص تغییر می دهد.

تنوع افزودنی های بتنی بسیار زیاد است و میزان مصرف آنها در بتن بسیار کم است. محدوده تقسیم بندی این افزودنی های بتنی بسیار وسیع است. افزودنی بتنی هم برای بتن تازه کاربرد دارد هم برای بتن هایی که سخت شده اند کاربردهای ویژه ای خواهد داشت. استفاده از این مواد پر کاربرد در صنعت ساخت انواع بتن پیشرفت چشمگیری داشته است. شناخت مواد افزودنی بتن برای مهندسین عمران امری ضروری است که باید به آن بیشتر از پیش بپردازند تا کیفیت بتن و انواع آن را هر چه بیشتر ارتقا دهند.

مطمئنا مزایا و کاربرد مواد افزودنی بتن بسیار متعدد است. در این قسمت به برخی از مهم ترین مزایا و کاربردهای این نوع مواد افزودنی که استفاده از بتن را در شرایط خاص امکان پذیر می کنند، می پردازیم.

برخی از کارایی های افزودنی های بتن عبارتند از:

 • سرعت بخشیدن به روند کسب مقاومت اولیه بتن
 • کنترل واکنش های قلیایی میان سیمان و سنگدانه ها
 • افزایش زمان گیرش
 • بالا بردن کارایی بتن بدون در نظر گرفتن نسبت آب به سیمان موجود در آن
 • ساخت بتن مقاوم در برابر یخ زدگی و آب شدگی مکرر آن
 • بهبود ویژگی های انواع بتن
 • کم کردن هزینه های ساخت و ساز در انواع پروژه ها
 • افزایش توسعه پایدار
 • بالا بردن مقاومت بتن در برابر خوردگی

زمان استفاده از مواد افزودنی بتن چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

استفاده از افزودنی بتن در هنگام ساخت بتن اگر چه به بالا رفتن مقاومت و کارایی بهتر آن در شرایط مختلف کمک می کند. ولی می بایست حتما مواردی را زمان استفاده از این مواد بررسی و مد نظر قرار داد که عبارتند از:

 1. استفاده از افزودنی های بتنی فقط با تصویب دستگاه نظارت مجاز خواهد بود.
 2. قبل از بکارگیری افزودنی ها در ساخت انواع بتن می بایست به کمک آزمایش هایی قابلیت استفاده از افزودنی ها اثبات گردد.
 3. اگر تصمیم به استفاده از چند نوع ماده افزودنی به بتن به صورت همزمان است. می بایست سازگاری مواد افزودنی بتن با سیمان حتما از قبل بررسی شود.
 4. اندازه گیری دقیق افزودنی های بتنی از ضروریات استفاده از آنها است.
 5. می بایست در طول زمان ثابت ماندن عملکرد افزودنی ها مشخص شود.
 6. برای ساخت بتن مسلح از کلرید کلسیم یا حتی هر ماده افزودنی که دارای کلر است نباید استفاده کرد.
 7. مواد افزودنی برای ساخت بتن با کیفیت های ویژه را می بایست با آبی که برای اختلاط به بتن افزوده می شود مخلوط کرد و سپس به مواد و اجزای دیگر بتن در مخلوط کن افزود. یا می بایست به شکل تدریجی و در زمان کار مخلوط کن مواد را اضافه کرد.

نتیجه گیری

به طور قطع استفاده از انواع افزودنی های بتنی در روند ساخت انواع بتن خاصیت و ویژگی منحصر به فردی به بتن خواهد بخشید. بنابراین مناسب ترین نوع بتنی که با افزودنی های بتنی مقاوم و مهیا شده اند را می بایست برای پروژه های در حال احداث خود انتخاب کنید.

مقالات بیشتر:

بازسازی خانه تهران 

دکوراسیون داخلی 

بازسازی ساختمان اداری