شسان روم گاردن چیست؟

سان روم گاردن درواقع تکنیک جدیدی است که به کمبود فضای سبز در محل زندگی کمک می کند. این روش جذاب مورد توجه دوستداران طبیعت قرار گرفته است. فضایی است که در قسمتی از ساختمان اجرا می‌ شود و در واقع متصل به ساختمان بوده و جزئی از ساختمان محسوب می گردد. این اتاق بر اساس شرایط منطقه ای و نوع اقلیم ساخته می شود. محل قرارگیری  به وضعیت و شرایط آب و هوایی هر منطقه بستگی دارد. به عنوان مثال در مناطق شمالی بهتر است در قسمت جنوبی ساختمان باشد.

سان روم گاردن دارای تفاوت‌ ها و شباهت هایی با روفگاردن است که در بخش های بعدی مقاله به آن خواهیم پرداخت. معمولاً در ساخت هر دو نوع سازه به جز در مناطق کویری از سقف های شیشه ای استفاده می شود. تشبیه  به گلخانه تصوری اشتباه است. هدف از ایجاد سان روم گاردن در قسمتی از ساختمان ایجاد یک فضای آرام می باشد. با ما همراه باشید تا شما را با انواع و نحوه طراحی آن آشنا نماییم.

نحوه طراحی سان روم گاردن

ساخت و طراحی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. نحوه طراحی  همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد به نوع، مدل ساختمان، شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال در مناطقی که تابش آفتاب مستقیم و تند است بکارگیری سقف از نوع شیشه کاری اشتباه است. دو نمونه از متریال اصلی جهت ساخت  می توان به متریال بدنه و متریال داخلی اشاره کرد. نوع متریالی که برای بدنه انتخاب می شود، نحوه طراحی سان روم گاردن را مشخص می کند. بهتر است برای ساخت این قسمت از متریال باکیفیت استفاده شود تا این سازه در برابر تابش نور، بارش و رطوبت مقاومت زیادی داشته باشد.

انواع و مزایای آن

در ۴ نمونه مختلف قابل اجرا می باشد. اتاق چهار فصل نمونه ای از سان روم گاردن است و به طوری طراحی و ساخته می‌شود که در همه فصول قابل استفاده می باشد. ایوان پوشیده نوع دیگری  که در آن متریال شیشه به کار گرفته نمی شود. ایوان پوشیده همانطور که از اسم آن پیداست دیوارکشی شده و وجود پنجره های مشبک در آن باعث عدم ورود حشرات و همچنین ورود هوای مطبوع در این قسمت می شود. اتاق آفتاب نوع دیگری است که با طراحی های مختلفی قابل اجرا می باشد. این اتاق به دلیل عدم دسترسی به سیستم گرمایشی و سرمایشی امکان استفاده در فصل های سرد و گرم را ندارد.

سانرومگلخانه‌ای نوع دیگری از سان روم گاردن است که در آن دما و رطوبت کافی برای رشد گیاهان وجود دارد. این نوع سان روم به خانه متصل می باشد. ساخت دارای مزایای زیادی است. بهره گیری از نور طبیعی به دلیل استفاده از شیشه در این سازه از مزیت های ساخت می باشد. در دسترس بودن فضایی چهارفصل به دلیل سر بسته بودن سان روم دیگر مزیت مهم این اتاق به شمار می رود. در سان روم گاردن امکان نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی مختلف نیز وجود دارد. این امر باعث افزایش احساس شادابی و نشاط در این فضای فوق العاده می شود.

تفاوت سان روم گاردن و روف گاردن

از لحاظ ساختاری روفگاردن و سان روم گاردن دارای تفاوت های زیادی هستند. سان روف معمولاً از فضای داخلی ساختمان جدا بوده و در بالاترین قسمت ساختمان اداری و مسکونی اجرا می شود. این در صورتی است که به خانه متصل است و یک فضای سربسته می باشد. فضای داخلیسان روم گاردن از محیط بیرونی با کمک شیشه جدامیشود. اما روف گاردن معمولاً روی پشت بام  می شود و فضایی باز است.  در فصول مختلف قابل بهره گیری می باشد و این در صورتی است که روفگاردن به دلیل داشتن فضای باز در فصول سرد یا گرم سال قابل استفاده نیست. می توان گفت فضایی آرام بخش با امنیت بیشتر در دسترس قرار می دهد.

شما عزیزان می توانید جهت کب اطلاعات بیشتر در خصوص بازسازی ساختمان و هزینه اجرای روف گاردن با مشاوران ما در مجموعه مهندس فرح زادی در تماس باشید.