دیوار سبز یا دیوار زنده سازه ای است که گیاهانی را شامل می شود که به دیوار خارجی یا داخلی فضای ساختمان به صورت عمودی متصل می شوند. دیوار سبز دارای طرح های مختلف و جذاب می باشد و حس خوبی را به بیننده القا می کند. از دیوار زنده می‌توان به عنوان عایق ساختمانی که دارای سایه مستقیم بر روی سطح دیوار است بهره گرفت. همین امر باعث شده که دیوار سبز دارای طرفداران زیادی باشد. این سازه جذاب در بهبود کیفیت هوا نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و از طرفی امکان رشد گیاهان مختلف را در مناطقی که بدون پوشش گیاهی هستند فراهم می نماید.

امکان استفاده از گونه های مختلف گیاهی بر روی دیوار سبز وجود دارد. توجه داشته باشید که تابش نور طبیعی به میزان کافی در دوام این سیستم بسیار حائز اهمیت است. در واقع زنده ماندن گیاهان و سلامت آنها به این امر بستگی دارد. این امر به خصوص در طراحی دیوارهای داخلی اهمیت بیشتری دارد. در مجموع می‌توان دیوار سبز را اینگونه تعریف کرد: به مجموعه گیاهانی که بر یک سطح عمودی یا در کنار آن امکان رشد دارند را دیوار سبز یا گرین وال می گویند. جالب است بدانید که گیاهان به کار گرفته شده در دیوار سبز خودکفا بوده و نیاز به آب و هوا یا غذا برای رشد ندارند و مواد مغذی مورد نیاز برای بقای خود را از دیوار تامین می کنند. معمولا دیوارهای سبز دارای سیستم آبیاری داخلی نیز هستند.

درباره دیوار سبز

در سال های اخیر دیوار سبز یا دیوار گیاهی با نام انگلیسی گرین وال که با عناوین دیگری مانند دیوار زندگی نیز شناخته می شود، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. میزان استفاده از دیوار سبز در فضای ساختمانی رو به رشد است. به جرات می‌توان گفت که دیوار سبز از جمله طراحی های زیبا در نمای بیرونی بنا به شمار می رود. دیوار سبز در واقع یک پوشش گیاهی می باشد که به شکل عمودی نصب و اجرا می شود. برای طراحی دیوار سبز انتخاب گیاهان طبیعی مورد استفاده به شرایط منطقه‌ای و اقلیمی بستگی دارد.

نوع گیاهان دیوار سبز باید به طوری انتخاب شود که در تمام طول سال سبز و زنده باقی بماند تا منظره زیبای ایجاد شده از بین نرود. معمولاً اهمیت اجرای دیوار سبز در شهرهای شلوغ و پر جمعیت بیشتر است؛ مخصوصاً اگر از گیاهان طبیعی در ساخت آن به کار گرفته شود. این امر باعث پاکسازی هوا در طولانی مدت نیز می شود. همین امر باعث تشویق افراد به ساخت دیوار سبز برای ساختمان های خود شوند. از طرفی تاثیر مثبت گیاهان بر روح و روان افراد بر کسی پوشیده نیست. نتایج حاصله نشان می دهد که این سازه می تواند توانایی افراد را در برخورد با شرایط احساسی و استرسی افزایش دهد. دیوار سبز یک سازه نوآورانه و در عین حال ساده می باشد که مزایای زیادی را نیز به همراه دارد.

انواع دیوار سبز

با استفاده از گونه های مختلف گیاهی امکان طراحی الگو های مختلف از دیوار سبز وجود دارد. در مجموع می‌توان در سه دسته کلی نسبت به تقسیم دیوارهای سبز عمل کرد. دیوارهای سبز هوشمند، دیوارهای سبز معمولی و دیوارهای سبز نمای ساختمان. توجه داشته باشید که هر یک از انواع دیوارهای سبز کاربردهای مختص خود را دارند. دیوار سبز هوشمند یکی از انواع این سازه ها می باشد که باعث تصفیه هوا و تنظیم رطوبت محیط به صورت طبیعی می گردد. دیوارهای سبز هوشمند علاوه بر ایجاد جلوه زیبا در بهتر شدن گردش هوا نیز دخالت دارند. جالب است بدانید که این نوع دیوار سبز توانسته مواد مضر شیمیایی موجود در محیط را به میزان ۵۷ درصد کاهش دهد و به شکل یک بیوفیلتر عمل نماید. دیوار سبز هوشمند در مقیاس اندازه دارای محدودیت هایی می باشد؛ از این رو از این دیوار فقط می توان در محیط های داخلی بهره گرفت.

مزایای دیوار سبز

مزایای استفاده از دیوار زنده بیشمار است. این مزیت ها هم برای افراد و هم برای محیط زیست وجود دارد. افزایش میزان سلامت روح و روان و کاهش میزان استرس، تنظیم دمای محیط و متعادل سازی میزان رطوبت هوا، تهویه و تصفیه هوا و عملکرد آن شبیه به فیلتر از جمله مزایای دیوار سبز برای افراد می باشد. از طرفی زیبایی فضای بیرونی و افزایش جذابیت محیط، کاهش اثرات نامطلوب رویه شهرنشینی، کاهش میزان آلودگی، کاهش گرمای جهانی و کاهش مصرف انرژی از مزیت های وجود دیوار سبز در محیط زیست می باشد.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش مقالات ما در سایت مهندس فرح زادی مراجعه نمایید.