حیاط خلوت یکی از مهمترین نقاط در ساختمان و یا آپارتمان می‌باشد که اگر بتوانید این محیط را در خانه خود داشته باشید رونق خاصی به محیط خانه خود بخشیده اید. حیاط خلوت تعریف خاص خود را دارد که ما در این متن سعی داریم تا به بررسی آن بپردازیم. بسیاری از افراد تفاوت حیاط خلوت را با پاسیو و یا انباری نمی‌ دانند. ما در این مقاله سعی بر این داریم تا چگونگی طراحی و نحوه دیزاین آن را به شما آموزش دهیم. اگر شما هم دوست دارید از این اطلاعات بهره مند شوید، حتماً تا پایان این مطلب با ما همراه باشیددتا بتوانید تعریف کاملی از حیاط خلوت و چگونگی ایجاد آن را به دست آورید.

حیاط خلوت چیست

در واقع حیاط خلوت به یک فضای سرباز گفته می‌ شود که در این فضا، شما می توانید اقدامات بسیار زیادی را انجام دهید. معمولاً این فضاها به صورت مشاع و یا اختصاصی در آپارتمان ها و ساختمان ها طراحی شده است. شما می توانید با استفاده از این حیاط خلوت اوقات فراغت خود را در آن سپری کنید. به این نکته توجه داشته باشید که حیاط خلوت اگر به صورت مشاع و در یک مجتمع باشد مطمئناً یک سری از قوانین را دارد که شما باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید.

بسیاری از افراد سعی می کنند تا در محیط حیاط خلوت خود گل و گیاه پرورش دهند. اما بعضی دیگر از افراد از وسایل آسایشی و نشیمن در آن استفاده میکنند. البته شما می توانید توامان از گل و گیاه و وسایل نشیمن در محیط خلوت خود استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید اگر حیاط خلوت شما مشاع باشد باید قوانین را رعایت کنید و سعی کنید که با رضایت همه افراد آن ساختمان طراحی این محیط را به دست بگیرید. ما در این مقاله سعی میکنیم تا برخی از این قوانین و چگونگی ایجاد محیط های مناسب درحیاط خلوت را عنوان کنیم.

طراحی حیاط خلوت بسیار شیک

چنانچه شما هم در یک خانه آپارتمانی زندگی می کنید، خوب است که محیط حیاط را به گونه ای طراحی کنید که یک محیط دنج و آرامش بخش باشد. شما با تبدیل این محیط به یک محیط دنج می توانید در زمان استراحت و یا داشتن مهمان از این محیط استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از گل و گیاه، محیط خانه خود را جذاب کنید و به صرف چای و یا عصرانه و صبحانه در این محیط بپردازید. برای دیزاین این محیط شما می توانید از گلدان باغچه، صندلی های چوبی و آهنی حوض و… استفاده کنید. توجه داشته باشید که نورپردازی در محیط این حیاط ها می تواند جلوه آن را جذاب تر و بهتر کند. لذا سعی کنید با توجه به میزان بودجه مالی که دارید بهترین کار را طراحی کنید.

همچنین می توانید از آلاچیق ها یا ترمووود به همراه سنگریزه در محیط حیاط  خود برای طراحی هر چه بهتر استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید در طراحی حیاط خلوت خود باید به قوانین احترام بگذارید. البته این قوانین مخصوص افرادی است که در مجتمع آپارتمانی زندگی می‌ کنند. چنانچه محیط آپارتمانی باشد قوانین خاص خود را دارد و باید با رضایت ساکنین کارهای دیزاین را انجام دهید.

از چه متریالی در حیاط خلوت استفاده می شود

ما در متن بالا به این نکات اشاره کردیم که شما می‌ توانید از متریال و لوازم زیادی برای طراحی باغ کوچک خانه خود یا همان حیاط خلوتی که دارید استفاده کنید. از این وسایل و امکانات می توان به درختچه های کوچک یا درختچه های بونسایی و گیاهان فضای باز، دیوار سبز، چمن مصنوعی، آبنما ( پرده آب، آبنما بارانی، پکیج آبنما ) و نورپردازی استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از متریال حتماً باید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که افراد متخصص می توانند هزینه های شما را کم کنند و علاوه بر اینکه هزینه ها را کم می‌ کنند کیفیت کار را بالاتر می‌ برند. پس سعی کنید تا بهترین ها و باکیفیت ترین ها را با استفاده از مشورت‌ های افراد با تجربه استفاده کنید. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کافی در زمینه طراحی حیاط  را به شما داده باشیم. از اینکه تا پایان با ما بودید بسیار سپاسگزاریم.

همچنین شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش مقالات ما در سایت مهندس فرح زادی مراجعه نمایید.