بسیاری از افراد به گل و گیاه علاقه بسیاری دارند و دوست دارند همیشه در محیطی باشند که گل و گیاه دوران ها را احاطه کرده باشد. اگر شما هم دوست دارید تا در محیطی باشید که دور و برتان گیاهان خوشبو و زیبا باشند، می توانید از بام سبز استفاده کنید. بسیاری از افراد به دلیل این که در آپارتمان زندگی می کنند و به دلیل مشغله سنگینی که دارند و شلوغی بیش از حد نمی‌توانند به باغداری برسند‌ و به سمت بام سبز رو می‌ آورند.  از بهترین راه هایی می باشد که شما می توانید هم دور و بر خود گل و گیاه داشته باشید هم باغداری ساده‌ای را تجربه کنید.

شما می توانیدبا استفاده از این روش محل زندگی خود را زیبا کنید. لذا ما در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات خوبی در مورد چگونگی اجرای بام سبز و نکاتی که در پیرامون این داستان وجود دارد را عنوان کنیم.

آشنایی با بام سبز

برای اینکه بدانیم بام سبز چیست باید گفت به بامی گفته می شود که بخش و یا تمام آن با استفاده از گیاه و خاک پوشیده شده است. لذا شما می توانیدبا استفاده از این روش سطح بام خود را از گیاهان پر کنید. گیاهانی که بر بام سبز رشد می کنند علاوه بر اینکه به محیط شما سبزی می دهند هوای محیط شما را تسویه و خنک می‌کند‌ به این نکته توجه داشته باشید که این گیاهان بایدبا دما و محیط شما سازگاری داشته باشد. شما برای این کار در ابتدا باید بام خود را کاملا عایق کنید، تا آب رد نشود.

پس از آن باید از سیستم ضد ریشه استفاده کنید تا ریشه به سقف ساختمان وارد نشود. در ادامه از سیستم زهکشی و فیلتراسیون استفاده کنید که به راحتی بتوانید آب به آنها بدهید و آب را تسویه کنید. توجه داشته باشید که شما می توانید با این کار فضای محیط خانه خود را تسویه کنید و یا زیبایی خاصی به محیط بدهید.  سال‌های سال است که در ایران و دنیا مورد توجه قرار گرفته است و رو به گسترش است.

چگونگی اجرای بام سبز

در این زمینه باید به این نکته توجه داشته باشید برای طراحی بایذ از گیاهان با ریشه مهاجم استفاده نکنید. باید از گیاهانی استفاده کنید که ریشه آنها افشان می باشد. این گل نباید ارتفاع زیادی داشته باشند و شما می توانید از گیاهان بونسایی استفاده کنید‌. یک دیگر از موارد در زمینه اجرای  چگونگی آبیاری میباشد. شما باید از آبیاری قطره ای استفاده کنید تا به خود آسیب نرسانید. توجه داشته باشید که برای طراحی بام سبز 5 سیستم وجود دارد. سیستم گسترده، سیستم متمرکز، سیستم نیمه متمرکز، سیستم مدولار، سیستم پرتابل.

این سیستم ها هرکدام مشخصه های خاص خود را دارند که در مقالات بعدی به آنها خواهیم پرداخت. به این نکته توجه داشته باشید که برای طراحی یک بام چند وسیله نیاز داریم. از این وسایل می توان به پوشش گیاهی، محیط کار، لایه های زهکشی شده، لایه محافظ و فیلتراسیون اشاره کرد. شما میتوانید المان های متفاوتی مثل آلاچیق، آبنما، دیوار سبز و نورپردازی را برای این محیط مورد استفاده قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که زهکشی خوبی را باید برای این محیط مد نظر قرار دهید. از لایه صافی، لایه مانع ریشه زایی و صفحه زهکش حتماً باید استفاده کنید.

از چه افرادی برای طراحی بام سبز استفاده کنیم

توجه داشته باشید که برای طراحیبام سبز باید از افرادی استفاده کنید که توانایی و تجربه این کار را داشته باشند. لذابا توجه به اینکه شما بر روی بالای بام خود این محیط را به وجود می آورید. اگر حداقل خطایی در کار آنها پیش آید ممکن است که جبران ناپذیر باشد و آسیب زیادی به ساختمان شما وارد کند. پس از افرادی استفاده کنید که رزومه قوی در این زمینه را داشته باشد. شما می توانید برای اجرای بام سبز از خدماتی که ما به شما ارایه میکنیم استفاده کنید. با بهترین کیفیت و بهترین متریال ممکن بام سبز خود را طراحی کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که طراحی بام سبز آنچنان که شما فکر میکنید ساده نیست و مراحلی را دارد. که اگر این مراحل را به خوبی انجام دهید. مطمئنا مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد. در کل امیدوارم که توانسته باشیم اطلاعات کافی در موردبام سبز چگونگی طراحی آن به شما ارائه کرده باشیم. از اینکه تا پایانبا ما بودید سپاسگزاریم.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بازسازی ساختمان و طراحی روف گاردن. هزینه های آن و اطلاعاتی در خصوص دکوراسیون داخلی به بخش مقالات ما در سایت گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی مراجعه نمایید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.