پنج نکته ی طلایی برای بازسازی یک کلینیک لیزر و زیبایی

با توجه به اینکه می خواهیم در مورد کلیه ی کلنیک های پزشکی صحبت کنیم باید در نظر داشته باشیم که کار تخصصی این کلینیک در چه مورد هست و باز سازی ساختمان روی اصول همان کار تخصص انجام شود مثلا اگر مطب مخصوص اطفال است از رنگ ها و طرح های شاد که باعث آرامش و اطمینان خاطر کودک است در طراحی مطب استفاده می کنیم. یا اینکه برای بازسازی کلینیکی که مربوط به پوست وزیبایی است باید یک تیم خبره ی مهندسی آن را بدست گیرند تا بتوانند آنطور که باید به آن رسیدگی کنند، چرا که مردم طبیعتا جایی را انتخاب می کنند که بازسازی شده، نو و تمیز باشد، همین طور یک مطب چشم پزشکی باید دکری در آن محیا شود که دور از انواع بیماری های عفونی است و در آن مکان رنگ ها طوری کنار هم چیده شوند که چشم بیماران جز تمیزی و پاکی را نبیند، اینگونه است که تبهر کار پزشک به چشم می آید، اگر مطب یا کلنیک مربوط به دندان پزشکی باشد باید تیم متبهر مهندسی بداند که دندان پزشک به باکس های زیادی در دکور مطبش احتیاج دارد زیرا یک دندان پزشک ازابزار آلات زیر و گوناگونی استفاده می کند، به طور کلی موقع بازسازی یک مطب باید به این نکته که مطب را برای چه درمانی می خواهیم توجه خاصی داشته باشیم. حتی بعد از بازسازی، چینش درست مطب بسیار مهم است. و اما پنج نکته ی طلایی که در رابطه با بازسازی مطب بهتر است بدانیم به قرار زیر است. در این مطلب می توانید با وبسایت مهندس فرحزادی همراه باشید.

1. رنگ بندی مطب:

یکی از نکاتی که برای بازسازی مطب باید به آن توجه کنیم ترکیب رنگی است که می خواهیم در بازسازی مطب مان استفاده کنیم.این ترکیب رنگ بسته به اینکه مطب ما در چه زمینه ای فعالیت می کند تعیین می شود مثلا دندان پزشکی، چشم پزشکی و…………….. با هم فرق می کند. ما می توانیم بسته به نوع مطب مان از رنگ های گرم برای بازسازی مطب استفاده کنیم رنگ گرم به بیمار و مراجعه کنندگان احساس ارامش می دهد. یا می توانیم از رنگ های تند مثل قرمز یا نارنجی استفاده کنیم رنگ های تند به انسان حس شادابی و سرحالی می دهند. حتی ما باید به رنگ اجزای مطب هم دقت کنیم مثلا مبل ، میز و هر چیز دیگری که در مطب وجود دارد. پس نوع رنگ در کار بازسازی ما مخصوصا در بازسازی مطب بسیار مهم است زیرا هر رنگ یک پیام و انرژی و حس رو به فرد منتقل می کند. پس باید در این زمینه درباره رنگ ها اطلاعات دقیقی داشته باشیم یا از یک مشاور خبره طراح دکوراسیون در این زمینه کمک بگیریم.

2. دکور وطراحی مطب:

بعد از نکته ی رنگ ما به دکور و طراحی مطب می رسیم، چهار نوع طرح و دکوراسیون معروف وجود دارد که عبارت اند از : مدرن، کلاسیک، لاکچری ومینیمال. این طرح ها در اکثر مکان ها دیده می شوند، در اینجا می خواهیم بدانیم که کدام یک از این طرح ها برای مطب مناسب تر است . مطب باید مکانی باشد که به فرد حس خوبی منتقل کند و بهتر است ساده و در عین حال زیبا باشد و تا جایی که می توانیم باید از شلوغی بپرهیزیم. با توجه به این نکات برای طراحی داخلی مطب بهتر است از دکوراسیون های مدرن و مینیمال استفاده کرد. دکوراسیون مدرن که جز دکوراسیون های خیلی معروف است و تقریبا همه با ان اشنا هستند. دکوراسیون مینیمال یعنی طراحی ساده در عین حال شیک و جدید در این طرح تا جایی که ممکن است باید از تزیینات و چیز های اضافه دوری کرد این طرح بیشتر برای مطب ها و مکان های کم متراژ استفاده می شود. همچنین ما باید از سنگ های ضد میکروب و خوب و بهداشتی برای کفپوش و دیوار استفاده کنیم مثلا از سنگ کوارتز و نانو سنگ می توان استفاده کرد همچنین باید کفپوش ها را درست سر جای خود قرار دهیم تا برای کسانی که ویلچری هستند یا ناتوان مشکلی پیش نیاید. برای طراحی مطب و دکور می توان از طرح های مجازی و سقف های کاذب هم استفاده کرد. این نکات طراحی و دکوراسیون علاوه بر کار پزشک می تواند تاثیر بسیاری در جذب مشتری و مردم داشته باشد پس باید به ان بیشتر بپردازیم.

3. در نظر گرفتن بودجه:

بعد از اینکه متوجه شدیم چه نوع دکوراسیونی برای مطب ما مناسب است می آییم بودجه مان را می سنجیم و بر اساس بودجه مان برای طراحی مطب برنامه ریزی می کنیم. در بازسازی مطب اولویت با مکان هایی است که بیشتر در معرض خرابی قرار گرفته اند بعد از بازسازی و مرمت کردن محل حالا نوبت به طراحی مطب بر اساس بودجه باقی مانده است و اینگونه پول مان برای بازسازی و مرمت و طراحی کم نمی آید، حتی می توانیم با یک مشاور طراح دکوراسیون درباره بودجه مان مشورت کنیم و براساس هزینه ای که داریم می تواند برای طراحی مطب برنامه ریزی می کند.

4. در نظر گرفتن نور مطب:

یکی از موضوعاتی که بر روی مطب ما تاثیر گذار است نور مطب است که خیلی از پزشکان و حتی طراحان به آن توجهی ندارند برای مثال باید سالن انتظار که مراجه کنندگان صبر می کنند تا نوبت شان شود از نور ملایمی برخور دار باشد و بهتر است نور شدید و زیادی در آنجا نباشد زیرا نور زیاد بیماران و مراجعه کنندگان را اذیت می کند و حتی اگر مراجعه کننده ای دارای استرس و اظطراب باشد با این نور زیاد استرس و اظطراب فرد تشدید تر می شود. اما برعکس سالن انتظار باید اتاق پزشک پر نور باشد تا بتواند به طور دقیق بیمار را معاینه کند. همین طور جاهای مختلف ساختمان پزشکان باید به همین ظرافت باز سازی و دکور بندی شود که تیم با تجربه مهندسی با دانستن روانشناسی چیدمان و رنگ بندی می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

5. مشورت کردن با یک متخصص:

می توانیم قبل از هر اقدامی برای کلینیکمان از یک دفتر مهندسی متخصص مشورت بگیریم از آنها دعوت کنیم تا بیایند و ملک را از نزدیک ببینند و نظراتشان را در مورد ملکمان و هزینه ای که براورد می کنند رابشنویم، ما هم نظر خودمان و هزینه ای که کنار گذاشته ایم را بگوییم، تیم مهندسی می تواند نظر درست را انتخاب کند و شما هم خرسند از این انتخاب کار ملک خود را شروع کنید.

کلام آخر

در کل برای باز سازی یک مطب یا ساختمان پزشکی قدیمی فقط نظر شخصی نمی تواند مفید واقع شود چرا که یک مکان تخصصی یک نظر تخصصی می خواهد دیگر با خودتان است.