انواع روش مقاوم سازی ستون بتنی و نحوه انجام آن ها شامل چه مواردی می شود؟ همان طور که می دانید، بتن یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین مصالح های ساختمانی محسوب می شود؛ ستون های بتنی تمامی بارهای فشاری در سازه بتنی را تحمل می کند. در مواقع ساختن ستون های بتنی از بتن های مسطح، معمولی و الیافی استفاده می کنند. این نوع ستون ها، از اجراهای گوناگونی تشکیل می شوند که شامل موارد های زیر است:

  1. سر ستون
  2. پایه ستون
  3. کتیبه
  4. بدنه
  5. میلگرد
  6. براکت

روش مقاوم سازی ستون بتنی

ستون های بتنی، بنا به دلایلی که شامل: ترک و خردشدگی، طول وصله ناکافی، خوردگی میلگرد، عدم مقاومت فشاری و موارد های دیگر دچار خرابی می شوند. در این قسمت با روش های مقاوم سازی ستون های بتنی در ساختمان سازی ها آشنا خواهید شد که به شما کمک می کند تا این مشکلات در مواقع کار برایتان پیش نیاید.

روش های مقاوم سازی ستون بتنی برای بهبود عملکرد و افزایش مقاومت و ایمنی ستون ‌های بتنی در برابر زلزله، خوردگی، ترکیدگی و دیگر خسارات ناشی از عوامل خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به معرفی چندین روش مقاوم سازی ستون بتنی و نحوه انجام آن ها پرداخته شده است.

روش معمول چسباندن میلگرد ها

در این روش، میلگرد های اضافی به ستون بتنی متصل داده می‌ شوند. این میلگرد های اضافی به طور معمول در جهتی عمود بر راستای ستون بتنی قرار می‌ گیرند. این روش عموماً برای افزایش مقاومت و باربری ستون ‌های بتنی مورد استفاده می باشد. برای انجام دادن این روش، ابتدا سطح ستون بتنی را پاک سازی کرده و سپس میلگرد های اضافی را به طول مورد نیاز برش داده و با چسب و روشنری به ستون چسبانده می‌ شود.

روش بسته بندی با میلگره‌ ها

در این روش هم، میلگرد های اضافی به دور ستون بتنی بسته می شوند، و با استفاده از پرس و گیره به هم چسبیده می شوند. این روش برای افزایش قابلیت اطمینان ستون بتنی در برابر زلزله و خسارات ناشی از ترکیدگی و خوردگی نقش بسزایی را دارد.

روش پوشش سخت

در روش پوشش سخت، یک لایه پوشش سخت بر روی سطح ستون بتنی اعمال می‌ شود. این پوشش معمولاً از فولاد، فایبر گلاس، یا پلیمر سخت تشکیل شده است. این پوشش به عنوان یک لایه محافظ و بهبود دهنی سطح ستون بتنی عمل می ‌کند و مقاومت ستون را در برابر خوردگی، ترکیدگی و دیگر خسارات ناشی از عوامل خارجی افزایش می دهد.

برای انجام این روش، ابتدا سطح ستون بتنی را باید پاک سازی کرد و سپس لایه پوشش را روی سطح ستون اعمال می‌ کنند.

روش اعمال جریان الکتریکی

در این بخش از مقاله با روش اعمال جریان الکتریکی در ستون های بتنی آشنا خواهید شد‌. در این روش یک جریان الکتریکی با استفاده از الکترود ها به ستون بتنی اعمال می ‌شود. این جریان الکتریکی به گونه ‌ای می باشد که ترکیدگی ‌های موجود در ستون را شناسایی می ‌کند و با استفاده از روش ‌های پوشش دهی و چسباندن، این ترکیدگی ‌ها را پر می ‌کند و مقاومت ستون را افزایش می ‌دهد.

روش تقویت با فایبر گلاس

دراین روش، میلگرد های فایبرگلاسی به ستون بتنی چسبیده می شوند. همانطور که می دانید،این میلگرد ها از فایبر گلاس تشکیل شده ‌اند و می ‌توانند به دلیل ویژگی ‌هایی که دارند، از جمله مقاومت بالا در برابر خوردگی، خمش و شکستگی، مقاومت ستون را در برابر زلزله و دیگر عوامل خارجی بسیار مقاوم و مستحکم باشد.

روش استفاده از ستون‌ های مجاور

ستون‌ های مجاور اکثرا به عنوان پشتیبانی برای ستون بتنی مورد نظر استفاده می‌ شوند. به این صورت که میلگرد ها و پرس ‌ها برای پیوند دادن ستون مورد نظر با ستون ‌های مجاور استفاده می ‌شوند و مقاومت ستون را در برابر زلزله و خسارات ناشی از عوامل خارجی افزایش می‌ دهد.

روش افزایش سختی بتن

در این روش، با افزودن مواد افزودنی به بتن، سختی و مقاومت بتن افزایش خواهد یافت. این روش معمولاً با استفاده از موادی مانند سیلیکا فوم، آهک فوم، پلی ‌پروپیلن و غیره انجام می ‌شود.

روش تزریق رزین

در این روش، رزین مخصوصی به داخل ستون بتنی تزریق می ‌شود تا ترکیدگی ها را پر کند و مقاومت ستون را افزایش دهد. این روش معمولاً در ستون ‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد، که با مشکلات شدیدی روبرو هستند.

جمع بندی

در این مقاله از سایت گروه طرح و ساخت مهندس فرحزادی به بررسی انواع روش های مقاوم سازی ستون بتنی و نحوه انجام آنها پرداختیم.از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.