انواع اتصالات سازه فولادی | وبسایت مهندس فرحزادی

یکی از نقطه ضعف های بزرگ برای اتفاق های ناگوار و خسارت بار از جمله زلزله ضعیف  ومقاوم نبودن اتصالات سازه فولادی است .این اتصالات سازه های فولادی در بطن ساخت ساختمان بکار می رود و  از دید کسی که ساختمان را به صورت کامل وآماده تحویل می بیند، پنهان است، لذا سازندگانی که وظیفه شناس نیستند خیلی راحت با کمی گرفتن رشوه می توانند از اتصالات سازه فولادی درجه چندم استفاده کنند و کل زیر بنای ساختمان ضعیف ساخته شود. برای همین است که جنس و نوع اتصالات در سازه های فولادی نقش مهمی  در استحکام ساختمان دارد . اتصالات باعث به هم جفت شدن قطعات پیش سازه ها می شود، و همین طور باعث توزیع نیرو هایی که از طرف طبقات وارد می شود.  باید در انتخاب اتصالات سازه فولادی دقت کنیم ، تا بتوانیم  به ساختمانی که می سازیم ایمنی ببخشیم، تا از هزینه های اضافی جلوگیری کنیم. بهتر است در این زمینه از مشاوران خبره و امین کمک بگیریم. در این مقاله از وبسایت مهندس فرحزادی به معرفی چند نوع از این اتصالات می پردازیم.

اتصالات پرچی: قدیمی ترین نوع اتصالات ، پرچی است . زیرا در زمان های گذشته برای اتصالات فقط روش پرچ کاری یا جوش کاری موجود بوده است. و اکثرا برای ساخت پل های قدیمی فلزی از اتصالات پرچی استفاده می کنند. به دلیل قدیمی بودن اتصالات پرچی امروزه در ساختمان سازی از آن استفاده نمی شود. این روش از دو میخ پرچ بلند و کوتاه تو خالی تشکیل شده است که از مقاوت کششی بالایی برخوردار بودند.اتصالات پرچی از معایب زیادی برخوردار است از جمله این معایب می توان به هزینه بالای آن بدلیل نیروی انسانی،احتمال زیاد آتش سوزی،سروصدای بالاو همچنین مقاومت ناکافی و پایین اتصالات پرچی اشاره کرد. همچنین اتصالات پرچی باعث زنگ زدگی می شودکه باعث ایجاد لک روی دیوارهای رنگ آمیزی شده می شود و عملا رنگ آمیزی دیوار خراب می شود. به دلیل اینکه برای وصل اتصالات پرچی باید قطعات سازه ها  سوراخ شوند، همین موجب ضعیف شدن سطح فولادی می شود و استحکام سازه پایین می آید.  از انواع اتصالات پرچی می توان به نمونه های زیر اشاره کرد: پرچ داغ،پرچ شاپ(پرچ مخصوص کارخانه)،پرچ کارگاهی،پرچ سرد(پرچی که نیاز به فشار هوای بالا برای نصب دارد). در اتصالات پرچی همانطور که اشاره کردیم بدلیل معایب زیاد آن وپیشرفت ابزار آلات در ساخت وساز امروزه از آن استفاده نمی شود.

اتصالات پیچی :

اتصالات پیچی علاوه بر به روز بودن آن بسیار پر کاربرد است. در اتصالات پیچی ما با کمک پیچ و مهره ها پیش سازه ها را به هم متصل می کنیم. همچنین بیشتر در ساختمان سازی از اتصالات پیچی مقاوم استفاده می کنند . زیرا کمتر در اثر بار های سنگین شکسته می شود. اتصالات پیچی از اتصالات پرچ کاری ساده تر است.   همچنین از مزایای اتصالات پیچی می توان به افزایش سرعت در ساختمان سازی، نیازمند نبودن به نیروی انسانی ماهر،کم بودن سر و صدا است.همچنین ما می توانیم از اتصالات پیچی در کارگاه ها یا مکان های کوچک  استفاده کرد  . اما اتصالات پیچی علاوه بر مزایا یکسری معایب هم دارد از جمله این معایب می توان به هزینه بالای مصالح مورد نیاز اتصالات پیچی اشاره کرد. پس نتیجه می گیریم که استفاده از اتصالات پیچی برای ساختمان ما مطلوب  است.

اتصالات گیردار:

 اتصالات گیردار به صورت صلب بوده، اتصالات صلب اجازه چرخیدن و حرکت را ندارند. برای اینکه اتصالات گیر دار بدون دوران و حرکت باشند ما به وسایلی همچون ورق زیر سری برای نشیمن و ورق روسری نیازمندیم. حتی اگر ما تغییر زاویه ایجاد کنیم در اتصالات گیردار  تیر و ستون بدون تغیر می مانند. همچنین اتصالات گیردار را می توان به صورت پیچ و مهره و هم به صورت جوش به یکدیگر اتصال داد . از اتصالات گیردار بسیار استقبال می شود زیرا علاوه بر تحمل نیروی برشی می تواند لنگر بارهای جانبی از جمله زلزله را تحمل کند. اتصالات گیردار بیشتر(90درصد) توسط ورقهای تحتانی و فوقانی تحمل می شود و این امر باعث می شود که نبش جان و نشیمنها فقط تحمل برش  را بر عهده داشته باشند.

اتصالات مفصلی:

اتصالات مفصلی دقیقا برخلاف اتصالات صلبی ازجمله گیردار دارای چرخش  است.در کل می توانیم بگوییم که این دو اتصال متضاد هم هستن.زیرا اتصالات مفصلی دارای حرکت و چرخش هستند. و به این دلیل توانایی لنگر خمشی بین پیش سازه ها و اعضای تشکیل دهنده سازه وجود ندارد. پس با این شرایط متوجه می شویم که اتصال ورقه های گیره دار بین آنها وجود ندارد. همچنین اتصالات مفصلی دارای یک نشیمن، ورق یا نبشی جان است. البته ممکن است ورق یا نبشی جان را نداشته باشد.

اتصالات جوشی:

اتصالات جوشی از اتصالات صلبی به حساب می آید. برای مثال  مانند اتصالات گیردار است.در اتصالات جوشی دو عضو یا پیش ساز ها به یکدیگر جوش می خورند و با اتصالات جوشی به یکدیگر متصل می شوند. همچنین اتصالات جوشی انواعی دارد برای مثال: جوش نبشی(ماهیچه ای)، جوش انگشتانه،جوش تام،جوش شیاری است. که اتصالات جوش ماهیچه ای از تمام انواع این اتصالات کاربرد بیشتری دارد. یکی از نکات مثبت اتصالات جوشی این است که ظاهر خوبی دارد،منظم است، هزینه کمی دارد زیرا وزن اتصالات جوش داده شده آن نسبتا کم است و در ساخت وساز های پیچیده استفاده از اتصالات جوشی ساده تر است.

سخن آخر:

و در آخر متوجه شدیم که اتصالات سازه های فولادی در یک ساختمان و سازه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و اگر ما به نوع و طرز اتصالات سازه های فولادی پیش سازهایمان توجه نکنیم ممکن است اتفاقای ناخوشایندی در کارمان پیش آید.  ما باید در انتخاب اتصالات سازه های فولادی به نکاتی از جمله صرفه اقتصادی و تامین ایمنی توجه بسیار کنیم. در کل ما باید اتصالات سازه فولادی را انتخاب کنیم که ساده و قابل اجرا است . و برای اینکه کارمان در اتصالات نتیجه ببیند باید تمام استاندارد ها را رعایت کنیم تا یک نصب راحت داشته باشیم و سرعت ساخت پروژه هایمان افزایش یابد.

غیر از این نمونه هایی که ما از اتصالات سازه های فولادی برای شما معرفی کردیم نمونه های دیگری از اینها در بازار وجود دارد که هر کدام ساز و کار خود را می طلبد و معایب و مزایای مخصوص به خود را دارند.