در هر شغل و صنفی اینکه شما بتوانید به زبان عامیانه همان صنف صحبت کنید، امتیازی است که هر کسی به راحتی به دست نمی آورد و لازمه ی آن سال ها زحمت و تلاش و اصطلاحاً فرو رفتن در دل کار است. خلاصه اینکه تا خاک یه شغل و حرفه را نخورید و زبان آن صنف را یاد نگیری، جا افتادن در آن شغل براتون سختتر خواهد شد. بلد بودن اصطلاحات رایج در هر کسب و کار باعث می‌شود ما در زمان خرید و معامله با آن‌ صنف احساس بهتری داشته باشیم؛ چراکه قطعاً در خرید و فروش ها و ساخت و سازها می توانیم حرفه ای تر عمل کنیم. در این مطلب از سایت مهندس فرحزادی لغات تخصصی و اصطلاحات رایج در رشته عمران و معماری که در میان مهندسان و کارگران رد و بدل می شود را بیان می نماییم.

همچنین در رشته عمران و معماری آنقدر اصطلاح وجود دارد که حتی بسیاری از تازه کاران در این حرفه به سختی سر از آن ها در می‌آورند به همین خاطر ما در گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی علاوه بر اینکه به طور جداگانه این اصطلاحات را مفصلاً توضیح داده‌ایم در اینجا نیز اصطلاحات این رشته و صنف را به صورت مختصر و مفید شرح داده‌ایم تا فقط در عرض چند دقیقه بتوانید از آن‌ها سر دربیاورید؛ به صورت خودمانی عرض کنم بتوانید از روی آن به سادگی تقلب کنید و زبان مهندسان را در چند دقیقه یاد بگیرید. 🙂

بیشتر بخوانید: قیمت بازسازی و ساخت خانه 

توجه: برای راحتی شما عزیزان لغات تخصصی و اصطلاحات رشته عمران و معماری با توجه به حروف الفبا دسته بندی شده‌ ند. همچنین شما عزیزان می توانید لغت یا اصطلاحی که معنای آن را نمی دانید در قسمت سرچ، جست و جو کنید تا به سرعت از معنای درست آن بهره بگیرید.

فهرست لغات و اصطلاحات رشته معماری و عمران

اصطلاحات و لغات مهندسی عمرانتوضیحتصویر
اُکابی OKBO.K.B مخفف کلمات آلمانی ocoupenci kingstone benchmark می باشد و در نقشه های معماری که در ایران ترسیم می شود به معنی "ارتفاع کف زمین تا کف پنجره " است.Untitled-3
اپوکسیاپوکسی یک نوع پوشش گرمازا و سخت می باشد که در برابر خوردگی، زنگ زدگی، و لکه مقاوم است، پوشش های اپوکسی انواع مختلفی دارد، برخی به عنوان پوشش کف پوش ها و از برخی به عنوان چسب استفاده می شوند.
ازبیلتنقشه ازبیلت یا as built جزو نقشه های سازه ساختمان هاست که جهت اعلام گزارش از وضعیت حال حاضر و اجرا شده سازه برداشت می شود.
اسکافولداسکافولد یک داربست مثلثی شکل می باشد که با کمک لوله هایی به هم متصل شده اند. این لوله ها در اندازه های استاندارد تهیه می شوند و به یکدیگر جوش داده می شوند.
اگزجرهاگزجره یک واژه لاتین است و به معنای بزرگ نمایی می باشد.
انکراژانکرها یا همان مهارها ابزار و اجزایی هستند که در خاک و یا سنگ جاسازی و تعبیه می‌شوند. این المان‌های از پیش تنیده شده، با نصب در محل‌های ذکر شده نیروی کششی خود را به زمین منتقل می‌کنند و موجب افزایش پایداری محل می‌شوند. به این روش پایدارسازی خاک انکراژ می گویند.
ایمن سازی گودگودبرداری یکی از کارهای پیچیده و خطرناک مهندسی به شمار می رود که به منظور حفظ جان انسان های داخل و خارج از گود، ساختمان های مجاور و فراهم آوردن شرایط ایمن و مطمئن جهت انجام کار می بایستی دیواره های آن بوسیله سازه های نگهبان مختلف مهاربندی و ایمن سازی شود.
آرماتوربه انواع میلگرد یا مقاطع فولادی که از میلگرد (Rebar) ساخته شده‌اند، مانند خاموت و سنجاقک، آرماتور می‌گویند. آرماتورها در قسمت‌های گوناگونی از ساختمان به کار می‌روند و کاربرد اصلی‌شان افزایش استحکام و مقاومت سازه است.
آویز تیرآویز تیر یا تیر آویز اصطلاحی کارگاهی بوده و به ارتفاعی از تیر گفته می ­شود که از زیر سقف طبقه بیرون زده می­ شود.
آی پی ای / IPEتیرآهن IPE، مخفف I Profile Eroeenne است که به عنوان تیرآهن نیم پهن شناخته شده و بر اساس استاندارد اروپا تولید می‌شود. تیرآهن IPE به عنوان یکی از معروف‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار فولاد است که در دسته‌ی تیرآهن‌های معمولی جا دارد و شکل ظاهری آن شبیه به حرف I انگلیسی است. بال‌های ابتدایی و انتهایی این نوع تیرآهن، یکسان است و همچنین ضخامت بال و جان تیرآهن در تمام طول آن ثابت است.
بازسازیبازسازی به معنای تعمیر و نو کردن خانه های قدیمی می باشد. از دید یک مهندس عمران و همچنین به صورت قانونی عمر مفید یک ساختمان 25 سال است. در طول این مدت ظاهر ساختمان، لوله ها و قسمت های مکانیکال ساختمان ممکن است دچار آسیب شده و عملاً نتوان از آن استفاده نمود. در این صورت با انجام یک بازسازی و تعمیر خانه می توان باز از سکونت و کار در آن ساختمان لذت برد و آسایش و امنیت داشت.
بتن«بتن» (Concrete)، ترکیبی از شن، ماسه یا سنگ‌های خردشده با دانه‌بندی‌های مختلف (سنگدانه‌های ریز و درشت) است که توسط یک خمیر سیمانی به یکدیگر متصل شده‌اند.
بتن ریزیبتن ریزی یا (Concreting) یکی از مهم ترین، پرچالش ترین و جذاب ترین مراحل ساختمان سازی در جهان می باشد که در اسکلت بتنی و فلزی اجرا می شود. اینن مرحله از آن جهت حساس است که بتن ریزی باید در دمای مشخص و در طی عملیات پیوسته ای انجام شود تا به مقاومت حداکثر خود برسد.
بتن کرموبتن کرمو فضاهای توخالی و حفره هایی است که روی سطح بتن یا داخل توده بتن که به آن دسترسی نداریم باقی مانده است. این خرابی در بتن مانند لانه های زنبور است. ویبره نامناسب و کارایی بتن از عوامل اصلی کرمو شدن بتن است.
بتونهبَتونه ماده‌ای خمیری است که برای پوشاندن انتهای میخ‌ها و پیچ‌ها و پرکردن سوراخ‌ها و زدگی‌ها و ترک‌خوردگی‌های سطح چوب یا دیوار گچی یا فلزات به کار می‌رود تا سطحی یک‌دست و صاف ایجاد شده و آماده برای رنگ‌کردن شود.
بدون پرتیمنظور از طراحی پلان بدون پرتی، استفاده صد در صد فضا و کاربردی بودن فضا در طراحی و دکوراسیون داخلی می باشد.
بنتونیتبنتونیت یک ماده طبیعی است که به طور عمده از اسمکتیت رس تشکیل شده است. بنتونیت با تبدیل خاکستر آتشفشانی به مینرالهای رسی در محیط های دریایی تولید می شود و به صورت لایه هایی بین دیگر سنگ ها قابل مشاهده است.
پایدارسازی گودبرای مهار خاک اطراف گود ساختمان، روش هایی وجود دارد، به اعمال هر یک از روش ها برای ایمن سازی گود، پایدار سازی گود می گویند.
پست پروداکشن / پست پروپست پروداکشن (Post Production) در واقع مجموعه فعالیت‌هایی است که باعث طبیعی‌تر شدن رندر معماری می‌شود. معماران می‌توانند بعد از ساخت مدل‌های سه‌بعدی و رندرگیری در نرم‌افزار‌های مختلف مانند: 3Dsmax , lumion, Revit, Sketchup, VRay و ... تصویر رندر شده را به نرم‌افزار‌های مختلف مانند: فتوشاپ منتقل کرده و مرحله پست پروداکشن را آغاز کنند.
پلان ستون گذاریپلان ستون گذاری و ترسیم ستون ها در معماری یکی از فعالیت‌های مهم مهندس معمار است که زمینه ترسیم پلان آکس بندی، پلان ستون گذاری و تیپ بندی ستون را فراهم می‌کند. تمام این فرآیندها بر روی اجرای صحیح ساختمان تاثیرگذار هستند.
تیرآهنتیرآهن یک پروفیل شناخته شده با سطح مقطعی به شکل I و H است که از آلیاژهای مختلف فولادی ساخته شده؛ از این محصول به طور گسترده در ساخت ساختمان استفاده می‌شود؛ به طوری که ساختمان‌های اسکلت فلزی بدون این پروفیل وجود خارجی نخواهند داشت. وظیفه اصلی این نوع از پروفیل در سازه‌ها، تحمل و انتقال بار وارده بر ساختمان است.
تیرچهتیرچه یک قطعه‌ای به شکل مثلث و در برخی موارد چهاروجهی و از پیش‌ساخته است. از تیرچه در سقف و کف سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.
تیغهدیواری که از خشت خام یا آجر ساخته شده و صرفاً به عنوان جداکننده دو فضا از هم اجرا می گردد.
خانه جنوبیدر خانه جنوبی ورودی ساختمان از خیابان به داخل بنا است و حیاط در پشت خانه ساخته می شود.
خونه شمالیخونه های شمالی خونه های هستند که اول وارد حیاط و بعد وارد ساختمان می شوید.
خانه دو نبش / خانه دو برخونه ای دو نبش به خونه های اطلاق می شود که از دو خیابان به صورت ال همدیگر رو پوشش می دهند معمولا یک طرف یا بر ان تو خیابان اصلی و یک بر ان تو خیابان فرعی می باشد.
خانه چهار نبشخونه های 4 نبش از چهار ظلع راه دارند و از لحاظ نور فوقالعاده هستند.
خانه دو ممرخونه های دو ممر همان خانه های شمالی جنوبی هستند که از دو طرف ورودی دارند.
خاکبرداریخاکبرداری یکی از اصول اولیه ساخت و ساز می باشد که به منظور آماده سازی محل پی ساختمان انجام می شود. خاکبرداری و گودبرداری ساختمان یکی از مهم ترین، پیچیده ترین و حساس ترین مراحل ساختمان سازی می باشد.
خاموتخاموت؛ میلگردی است که خم شده است و به اینصورت از المان‌های طویل و قائم اطرافش محافظت به عمل می‌آورد. به‌عبارتی استفاده از آن، سبب افزایش استحکام سازه در برابر نیروهای پیچشی و برشی می‌شود.
خرپاخرپاها از جملهٔ ساده‌ترین سازه‌های باربر و مثلثی شکل هستند که در کل به عنوان سازه خمشی عمل نموده و در سقف‌ها، پل‌ها، و سازه‌های هوا و فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. دراین گونه سازه‌ها به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در تک تک اعضاء متشکله خرپا، اتصالات باید به صورت مفصلی مدل شود.
خوش نقشهبه پلان ساختمانی بدون پرتی، با تفکیک فضای اصولی و مهندسی شده و برای دکوراسیون داخلی تمامی نکات در آن رعایت شده باشد؛ ساختمان خوش نقشه می گویند.
داربستداربست یک سازه چوبی یا فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوار به هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها بکار می‌رود. داربست ها که از میله‌های فلزی و چوبی ساخته می‌شوند گاه به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها هم استفاده می‌شوند.
پوترپوترها در واقع همان تیرهای بتنی هستند که بارهای عمودی وارد بر سازه را به تکیه گاه های خود یا همان ستون ها منتقل می نمایند.
تاپ دانروش تاپ دان یک روش پایدار سازی گود می باشد، در روش تاپ دان (Top-Down) همزمان بخش روی سازه که بالاتر از ســطح زمین است همزمان با پیشروی به طبقات زیرزمین و اجــرای عملیات گودبرداری انجام می‌شود.
تراز لیزریتراز لیزری چیست یکی از ابزارهای اندازه گیری و از خانواده‌ی ابزار آلات دستی می‌باشد که به منظور تراز نمودن، ایجاد و سنجش شیب و یا عمود کردن سطوح مختلف به کار می‌رود.
تیرتیر یکی از اعضاء اصلی در مجموعهٔ المان‌های مورد استفاده در سازه‌های ساختمانی است. در واقع وظیفه اصلی تیرها تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی ناشی از بارهای وارد بر آن و وزن خود تیر است.
خانه سه نبش / خانه سه برخونه های سه نبش از سه جهت ورودی دارند و معمولاً یک بر اصلی یک بر فرعی و یک بر در 6 متری و یا ممکن هست سه جهت در خیابانی اصلی و 16 متری و 10 متری قرار بگیرند.
دیوار باربردیوار باربر به دیواری گفته می شود که علاوه بر وزن خود وزن طبقات بالایی قرار گرفته بر روی آن و وزن سقف ها را نیز تحمل کرده و آن را به فونداسیون ساختمان انتقال می دهد. دیوارهای باربر می توانند داخلی یا خارجی باشند.
دیوار برشیدیوار برشی در واقع یک دیوار مهاری است که به منظور کنترل بارهای جانبی در اثر وزش بادهای شدید و زمین‌لرزه بر روی ساختمان است. این دیوار به طور معمول در قسمت خارجی سازه تعبیه می‌شود.
دیوار حائلدیوار حائل یا نگهدارنده سازه ای است برای مقاومت در برابر فشار جانبی خاک یا نگه داشتن مواد خاکی، طراحی و ساخته می شود. غالباً این دیوار در دور تا دور طبقات منفی اجرا می شود.
دیوار حمالدیوار حمال یا دیوار باربر ساختاری دارد که می تواند وزن سقف و وزن طبقات فوقانی را تحمل کند. به این صورت که بار ساختمان از سقف طبقات به دیوار باربر و سپس به پی (فونداسیون) منتقل می‌شود.
دیوار دیافراگم / دیوار دوغابیدیوار دیافراگمی یا دیوار دوغابی یکی از روش های پایدارسازی گود می باشد که گاهی اوقات به تنهایی و گاهی در ترکیب با روش های دیگر مانند ساخت بالا به پایین (تاپ دان) استفاده می شود. همان طور که از اسم این روش مشخص است، جهت حفاظت از ریزش دیواره گود، دیواره ای بتنی اجرا می گردد. اجرای این دیواره توسط دستگاه های حفاری ویژه ای به نام گراب (grab) یا هیدروفرز انجام می گردد.
رندرRender یا پرداخت صحنه، به مدت زمانی که طول می کشد تا یک صحنه سه بعدی از نرم افزار مورد نظر خروجی گرفته شود، می گویند.
رزینرزین ترکیبی است مصنوعی یا طبیعی که بسیار چسبنده است که اگر تحت شرایطی خاص قرار گیرد سخت می شود. حلال آن معمولا الکل می باشد و در آب حل نمی شود، این ترکیب را بر اساس ترکیب شیمیایی و مورد استفاده آن به روش های گوناگونی طبقه بندی می کنند.
ساب زدن / سنگ سابیسنگ سابی یا ساب زدن به فرآیندی گفته می شود که طی آن ظاهر و وضعیت سنگ های ساختمانی نصب شده اصلاح می شود. این فرآیند بر حسب شرایط ممکن است بلافاصله پس نصب سنگ های ساختمانی یا چند سال پس از ساخت ساختمان و تغییر ظاهری سنگ ها بر اثر شرایط مختلف محیطی انجام شود.
سازه نگهبانسازه نگهبان ، سازه ای است برای محافظت و جلوگیری از ریزش گودها که انواع مختلفی دارد.
سپرکوبیسپرکوبی sheet piling یکی از روش های پایدارسازی گود یا خاک است که در پیرامون زمینی که قرار است گودبرداری شود اجرا می شود. به این صورت که سپرهایی با جنس های مختلف را دورتادور زمین را سپرکوبی کرده و بعد گود را برمی داریم.
ستونستون از عضوهای اصلی و مهم در ساختمان به شمار می‌رود. این عضو، وظیفه نگهداری از سقف و ستون‌های بالایی را بر عهده دارد. ستون، بارهای فشاری روسازه را به زیرسازه منتقل می‌کند.
سفت کاریسفت کاری ساختمان شامل مراحلی نظیر کندن پی ساختمان , بتن ریزی پی ساختمان , نصب ستون ها , تغیه چینی دیوار ها و در نهایت احداث سقف ساختمان میباشد.
سقف کاذبسقف کاذب پوشش غیرباربری است که بعد از سقف سازه ای اجرا می گردد. نقش این سقف به عنوان یک عنصر معماری پوشاندن تاسیسات زیر سقف اصلی سازه، آکوستیک نمودن فضا، ایجاد حجم های دکوراتیو، جلوگیری از رطوبت و اتلاف دما، ایجاد بستر نورپردازی مدرن متناسب با فضا و ... می باشد.
سنجاقیمیلگرد سنجاقی نوعی میلگرد باریک و کوچک است که از هر دو طرف خم و به شکل سنجاق در آمده است. با توجه به دسته‌ بندی میلگردها، میلگرد سنجاقی در دسته میلگردهای عرضی قرار دارد و با نام‌ هایی همچون قلاب دوخت، دوخت ستون، رکابی و سنجاقکی نیز شناخته می ‌شود.
سنگ اسلبسنگ اسلب یک نوع برش بزرگ از کوپ سنگ ها است که دارای ضخامت و ابعادی بزرگ تر از سنگهای رایج برای استفاده در نما، دیوار، کف و … است. این نوع برش از سنگ انواع و مدل های مختلفی دارد و با رگه های طبیعی و زیبای خود در ابعاد بزرگ و یکپارچه جلوه بسیار زیبایی دارد.
سنگ دانهسنگدانه مجموعه‌ای از ذرات ریز و درشت نظیر شن، ماسه، سنگ خرد شده، سرباره، ضایعات بتن، مواد پلمیری، خرده شیشه، خرده لاستیک و غیره است که به عنوان مصالح، ماده اولیه، پرکننده و فیلتر در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سولجرسولجر ابزاری است که از لحاظ هیدرواستاتیکی می‌تواند فشار وارده از طرف بتن ریزی را تحمل کند و در حفظ شکل اولیه قالب ها تاثیر گذار است. در حقیقت این ابزار یک سیستم حمایتی برای سازه هایی مانند دیوارها به وجود می‌آورد که امکان تحمل فشار جانبی و فشارهای استاتیکی را فراهم می‌کند.
سیمان«سیمان» (Cement)، یکی از مهمترین مواد مورد استفاده در مصالح ساختمانی است که از دو ترکیب خاک رس و سنگ آهک ساخته شده است. این ماده برای ساخت دوغاب، ملات و بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شاتکریت / shotcreteشاتکریت یا بتن پاشیده، به ملات یا بتنی که با هوا و سرعت بالا بر روی سطح پاشیده می شود، گفته می شود. شاتکریت متشکل از سیمان، سنگدانه، آب و مواد افزودنی است.شاتکریت بتن پاشی یا ماسه پاشی
شمعشمع ها اعضای سازه ای از جنس چوب، بتن و یا فولاد می باشند که برای انتقال بارهای سطحی به اعماق خاک مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که لایه های سطحی خاک مقاومت کافی نداشته باشند. اجرای شمع سه مرحله دارد، اول، حفر گودال تا رسیدن به خاک پر مقاومت. دوم، جایگذاری شمع در داخل گودال یا گمانه، سوم، بتن ریزی داخل گودال.شمع ساختمان چیست مهندس فرح زادی
شنشن یا سنگدانه درشت، مجموعه ذرات نسبتا بزرگ حاصل از هوازدگی یا خردایش سنگ است که به عنوان مصالح در پروژه‌های مختلف ساختمانی، راه‌سازی، زهکشی، تصفیه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. شن‌ها از مهم‌ترین و پرکاربردترین مواد مهندسی به حساب می‌آیند.شن برای ساختمان سازی مهندس فرح زادی
عمل آوری بتنعمل آوری بتن فرآیندی است که طی آن از افت رطوبت بتن جلوگیری و دمای بتن در حد رضایت بخش حفظ می شود. عمل آوردن بتن بر ویژگی های بتن سخت شده از قبیل میزان نفوذپذیری ، مقاومت در برابر یخ زدن و آب شدن اثر به سزا دارد.عمل اوری بتن یا آب دادن بتن مهندس فرحزادی
فولادفولاد یا پولاد (به انگلیسی: Steel) آلیاژی از آهن است که بین ۰٫۰۰۲ تا ۲٫۱ درصد وزن آن کربن است. خواص فولاد به کمک تغییر در درصد کربن، عناصر آلیاژی و عملیات حرارتی قابل کنترل است. استفاده از فولاد به دلیل استحکام کشش نهایی زیاد و قیمت نسبتاً پایین آن در ساخت صنایع مختلفی از قبیل ساختمان سازی، سازه‌های زیرساختی، ابزارها، کشتی‌ها، قطارها، خودروها، ماشین آلات، تجهیزات و سلاح‌های نظامی کاربرد گسترده دارد.فولاد گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی
فونداسیون / شالوده/ پیفونداسیون یا شالوده در پایین ترین قسمت ساختمان قرار دارد و با توجه به اینکه بار ساختمان از طریق آن به زمین منتقل می شود استحکام فونداسیون نقش مهمی در ایستایی و استحکام کل ساختمان دارد. به منظور ساخت کلیه ساختمان ها، رعایت مقررات ملی و ضوابط پی در ساخت و اجرای فونداسیون الزامی است.فونداسیون سازه مهندس فرحزادی
قاب خمشیقاب خمشی، سیستمی است که در آن، اتصالات تیر به ستون از نوع پیوسته (گیردار) است. بر اساس تعریف مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، قاب خمشی، یکی از انواع سیستم‌های سازه‌ای است که سختی (صلبیت)، مقاومت و شکل‌پذیری آن از طریق مقاومت خمشی، برشی و محوری اعضای دارای اتصال گیردار تامین می‌شود.
کوریدور / Corridorبخشی از فضای ورودی که به عنوان فضای تقسیم و فیلتر ورودی در پلان طراحی شده و منجر به ارتباط فضاها با یکدیگر می شود.
گودبرداریعملیات گودبرداری یا پی کنی یک عملیات خاک برداری برای کندن محل پی ساختمان است که در همه مراحل آن، آن دسته از خاک‌هایی که چسبندگی مناسب‌تری دارند، به لحاظ اقتصادی برای گودبرداری‌ به صرفه‌تر هستند.گودبرداری چیست مهندس فرح زادی
گروت / Groutگروت از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های دیگر تشکیل شده‌است. برای پُر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ، و برای جلوگیری از لایه‌لایه شدن یا خرد شدن از گروت‌ریزی استفاده می‌شود. گروت‌ها از نظر ظاهری به شکل پودر می‌باشند که پس از اختلاط با آب، به صورت ملات سیال مورد استفاده قرار می‌گیرند.
لغازبه پیش آمدگی قسمتی از دیوار در محل پنجره یا درب گفته می شود؛به صورتی که آجر های راسته را یک مقدار جلوتر قرار می دهند.لغاز
ماسهبه سنگ ریزه های خرد تر از شن، ماسه می گویند. ماسه معمولا در سواحل دریا ها و رودخانه ها به راحتی یافت می شود. وقتی یک تخته سنگ در معرض عوامل طبیعی چون باد و باران و یخ زدگی قرار می گیرد متلاشی می گردد و به ذرات ریز تبدیل می شود. اگر اندازه ی این ذرات از یک صدم میلی متر و دو میلی متر فراتر نرود، به آن ها ماسه می گوییم.ماسه مهندس فرحزادی ماسه چیست
متر لیزریمتر لیزری یکی از وسایل دقیق و کاربردی برای اهالی فن می باشد. با استفاده از این وسیله می توان طول، سطح، زاویه و برخی محاسبات فیثاغورث را اندازه گیری کرد. همچنین با استفاده از متر لیزری می توان نسبت به تعیین فاصله اجسام از یکدیگر نیز اقدام کرد.متر لیزری مهندس فرحزادی
مدیریت پیمان / Management Contractingمدیریت پیمان همان طور که از نامش بر می آید، روشی است که در آن کارفرما، یک شرکت یا یک شخص را تعیین می کند تا مدیریت اجرای پروژه را بر عهده بگیرد. بنابراین تعیین روش های اجرای پروژه و تعیین چارت سازمانی و استخدام نیروها بر عهده پیمانکار است.
مدیریت طرحر واقع به عبارت ساده مدیریت طرح در مرحله طراحی یک پروژه تعریف می گردد. برخلاف مدیریت پیمان که می تواند در هر یک از مراحل پروژه از طراحی تا ساخت و اجرا تعریف گردد، مدیریت طرح تنها به مدیریت و استفاده از ابزارها و تکنیک ها و روش های لازم برای مدیریت طرح به گونه ای که طراحی در راستای رسیدن به اهداف نهایی کارفرما و ایجاد کننده طرح انجام شود و با آن ها هم جهت باشد اشاره دارد.
مش بندیدر هر پروژه بزرگ و کوچک ساختمانی و صنعتی به منظور مسلح کردن بتن، شبکه ی مش را مورد استفاده قرار می دهند. در ایجاد شبکه ی میلگردی، معمولا میلگردهای طولی و عرضی به صورت موازی روی هم قرار می گیرند، نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتوماتیک به وسیله ی جوش به هم متصل می شوند. تولید این مش های میله گردی طبق سفارشات در دو مدل شبکه ی مش پیش جوش آجدار و شبکه ی مش پیش جوش ساده، انجام می شود.مشبندی
مشارکت در ساختمشارکت در ساخت در واقع نوعی قرارداد است که در حوزه پیمانکاری و ساخت و ساز منعقد می شود. این قرارداد در مورد کلیه پروژه های تجاری، مسکونی و… قابل اجرا است. اکنون که با تعریف مشارکت ساخت آشنا شدید باید به نکته ای مهم توجه داشته باشید. به این صورت که قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز جزو مهم ترین قراردادها به حساب می آیند؛ چرا که مستقیماً بر مال و دارایی طرفین قرارداد اثر می گذارند.
ملک دو کلهملک دوکله یعنی از دو خیابان یا دو کوچه ورودی دارد فرض کنید یک طرف خانه در خیابان دوم هست و طرف دیگرش درخیابان چهارم ولی جهت های جغرافیایی هرکله فرق دارد شمالی جنوبی و یا شرقی و غربی می تواند باشد.
مهار متقابلروش مهار متقابل ساده برای نگهداری و حفاظت جداره های حاصل از گودبرداری و برای جلوگیری از تغییر مکان­‌های جانبی در گودهایی با عرض کم در محیط­‌های شهری استفاده می شود و برای گودهای به عرض کم مناسب است.سازه نگهبان مهار متقابل مهندس فرحزادی
میخکوبییکی از روشهای پایدارسازی گود روش میخ کوبی خاک یا Soil Nailing است. میخکوبی خاک روش جدیدی است که به دلیل اقتصادی بودن و مزایای منحصر به فرد خود، به عنوان راه حل بسیار مناسبی در موارد مختلف از جمله پایدار سازی گود و شیب‌ها و شیروانی‌ها و محدود کردن تغییر شکل‌ها با ایجاد حداقل دستخوردگی در وضعیت طبیعی زمین کاربردهای فراوانی دارد.میخکوبی و نیلینگ خاک گروه طرح و ساخت مهندس فرح زادی
میلگردمیلگرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای متفاوتی ساخته می ‌شود و برای بتن‌ ریزی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در اکثر سازه ­های دست بشر از بتن به منظور استحکام استفاده بنا می­ شود. اگرچه بتن مقاومت بالایی در برابر نیرو های فشاری دارد و برای خرد کردن این ماده به نیروی فشاری فوق العاده ­ای احتیاج است، اما یک نقطه ضعف نیز دارد. بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد، همین جا است که میلگرد پا به میدان می­گذارد و از سازه ­ها در مقابل نیروهای کششی محافظت می­ کند. طول هر میلگرد 12 متر می باشد.میلگرد چیست مهندس فرحزادی
نازک کاریقرار گرفتن پوشش نهایی بر روی ساختار زیرین و سفت کاریِ ساختمان، و در واقع آخرین کارهای انجام شده در داخل ساختمان که در مقابل چشم هر بیننده قرار می‌گیرد، نازک کاری نامیده می‌شود.
نقشه اجراییبه طور کلی، نقشه های ساختمانی در دو فاز تهیه می‌شوند. فاز یک شامل نقشه‌های اولیه معماری است که جهت اخذ مجوزهای لازم از شهرداری تهیه می‌شوند. اما نقشه‌های فاز دو همان نقشه‌های اجرایی (Working Drawing) هستند که شامل عناصر و جزئیات اجرایی پروژه ساختمانی هستند.
نقشه فاز دوهر نوع آمار و اطلاعاتی که برای شناختن کامل بنا و سازه مورد نیاز است را در آن می‌آورند، برای مثال فونداسیون، جنس دیوارها، مسیر لوله، تعداد و ابعاد ستون‌ها، متریالی که برای کف‌سازی مصرف می‌شوند، ابعاد و جنس و فرم درب و پنجره، جزئیات نورپردازی در حد محل جاگذاری لامپ‌ها، طرح پله‌ها و فرم قسمت‌بندی بخش‌های مختلف در بنا و … از جمله اطلاعاتی می‌باشند که در نقشه فاز دو وارد می‌شوند.
نقشه فاز یککاربرد نقشه‌های فاز یک ارائه کردن اطلاعات محدود و کلی از یک بنا است. محل و شکل استقرار ساختمان، نوع نمای بیرونی و داخلی و ارتباطی که بین بخش‌های مختلف برقرار شده را به کمک آن بیان می‌نمایند. تیم پیمانکار پروژه با مطالعه کردن نقشه فاز یک، فرم و شکل طرح را به خوبی متوجه می‌شود و سرمایه‌گذاران هم با استفاده از آن درک مناسبی نسبت به پروژه به دست می‌آورند.
میخکوبییکی از روش های پایدار سازی گود و سازه های نگهبان در برابر رانش خاک، عملیات نیلینگ یا میخ­کوبی می باشد. در این روش با استفاده از خود خاک های دیواره، مانع رانش خاک به داخل گود می شویم.میخکوبی و نیلینگ چیست مهندس فرح زادی
نازک کارینازک کاری شامل تمامی عملیات اجرایی به جز سفت کاری بوده و شامل اندودکاری، عایق کاری، سنگ کاری، کاشی کاری، نقاشی، برقکاری، تاسیسات، نصب در و پنجره است.‌
نقشه اجرایینقشه اجرایی بخش حیاتی از روند ساخت‌وساز است که شکل نهایی ساختمانی که هنوز موجودیت ندارد را به تصویر می‌کشد.نقشه اجرایی ساختمان مهندس فرح زادی
نقشه مکانیکال / نقشه تاسیساتبه مجموعه نقشه هایی که مربوط به تاسیسات ساختمان اعم از سایز لوله ها، محل دقیق لوله ها، محل دقیق کانال های کولر و لوله های آب گرم و آب سرد می شود، می گویند.نقشه مکانیک وتاسیسات ساختمان لغات و اصطلاحات مهندسی عمران مهندس فرح زادی
نوسازنوساز به معنای جدید و تازه احداث شده. خانه نوساز یا آپارتمان نوساز یعنی آپارتمانی که تازه ساخته شده است.
نوسازینوسازی ساختمان به منظور تخریب کامل ساختمان قدیمی و احداث یک سازه جدید می باشد.
نیلینگ / nailingروش کلی کار نیلینگ به این ترتیب است که اول دیوارها را رگلاژ می کنند و در مرحله ی بعدی شبکه های مش بندی را با میخ هایی در فاصله های حدود ۵۰ سانتی متری به دیوارعه گود متصل می کنند و در مرحله ی بعدی روی این شبکه مش را شاتکریت یا همان بتن پاشی را انجام می دهند. معمولا ضخامت شاتکریت 10 تا 20 سانتی متر می باشد.نیلینگ چیست مهندس فرح زادی

مقالات مرتبط

  1. انواع سازه نگهبان
  2. خرپا چیست
  3. مهار متقابل چیست