در حال حاضر، با افزایش توجه به محیط زیست و به دنبال آن نگرش مثبت به کاهش تولید دی اکسید کربن، استفاده از روف گاردن‌ به عنوان یک راه حل پایدار و سبز در شهرها و مناطق شلوغ و پر جمعیت، به شدت در حال گسترش است. روف گاردن‌ها می‌توانند زیبایی به ساختمان‌های شهری ببخشند و در عین حال، از گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها نیز به صورت طبیعی مراقبت کنند. همچنین، کاشت گیاهان خوراکی در روف گاردن، می‌تواند به شما کمک کند که خودتان از محصولات تازه و سالم بهره مند شوید. در این مقاله ما به بررسی استفاده از گیاهان مورد نیاز در روف گاردن و کاشت گیاهان خوراکی پرداخته ایم. با farahzadi engineer همراه باشید.

مطالب مرتبط:

قیمت بازسازی ساختمان ویلایی شرق تهران

مدیریت طرح های عمرانی

استفاده از گیاهان مورد نیاز در روف گاردن و کاشت گیاهان خوراکی: از زیبایی تا بهبود محیط زیست

استفاده از گیاهان مورد نیاز در روف گاردن و کاشت گیاهان خوراکی، باعث می‌شود که ما بتوانیم از فضای کوچک خانه خود به نحو بهتری استفاده کنیم و به سلامتی خود و خانواده ‌مان توجه داشته باشیم. این روش، علاوه بر کاهش هزینه‌های خرید محصولات خارجی، به کاهش آلودگی محیط زیست نیز کمک می‌کند.

کاشت گیاهان خوراکی و استفاده از گیاهان مورد نیاز در روف گاردن دارای مزایای زیادی است. اولین مزیت آن این است که شما می‌توانید از طعم و کیفیت بهتری در محصولات خود لذت ببرید.

برای کاشت گیاهان خوراکی در روف گاردن، شما می‌توانید از گیاهانی مانند گوجه فرنگی، خیار، فلفل دلمه ای، بادمجان و سبزیجاتی مانند ریحان، شوید، تره و جعفری استفاده کنید. این گیاهان به دلیل نیاز کم به فضای کاشت و آب، برای کاشت در روف گاردن مناسب هستند.

اگر شما گیاهانی مانند گل رز یا نعناع را در روف گاردن خود کاشته باشید، می‌توانید از آنها برای تزئین فضای خود، ساخت عطر و یا حتی در آشپزی و تهیه شربت نیز استفاده کنید.

چه گونه های گیاهی برای کاشت در روف گاردن مناسب هستند؟

برای استفاده در روف گاردن‌ها، گیاهانی که نیاز کمتری به فضا و آب دارند و به راحتی در شرایط آب و هوایی شهری رشد می‌کنند، بسیار مناسب هستند. بعضی از گونه‌ های گیاهی که برای استفاده در روف گاردن مناسب هستند عبارتند از:

سبزیجات: سبزیجات مانند ریحان، کاهو، جعفری، تره، شوید، گشنیز و زعفران، گزینه های خوبی برای کاشت در روف گاردن هستند. این گیاهان به سرعت رشد می‌کنند و نیاز کمی به آب دارند.

گیاهان خوراکی: گیاهان خوراکی مانند گل کلم، کاهو، خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل دلمه ای، کدو و هویج، گزینه های خوبی برای کاشت در روف گاردن هستند. این گیاهان به سرعت رشد می‌کنند و به محصولات تازه و سالمی منجر می‌شوند.

گیاهان آپارتمانی: گیاهان آپارتمانی مانند سانسوریا، فیکوس، درختچه فیکوس و چندین گونه دیگر، گزینه های خوبی برای کاشت در روف گاردن هستند. این گیاهان کوچک هستند و به راحتی در فضای محدود روف گاردن رشد می‌کنند.

گیاهان زینتی: گیاهان زینتی مانند گل‌های رز، سوسن، یاسمن، نعناع و … گزینه های خوبی برای کاشت در روف گاردن هستند. این گیاهان به راحتی در فضای محدود روف گاردن رشد می‌کنند و به عنوان یک منبع تزئینی برای فضای شما عمل می‌کنند.

عوامل تعیین کننده قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن به وسیله عوامل مختلفی تعیین می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

  1. ابعاد روف گاردن: ابعاد روف گاردن می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین، اگر ابعاد باغچه بزرگ باشد طبیعتاً قیمت آن بیشتر خواهد بود.
  2. جنس مواد اولیه: جنس مواد اولیه مورد استفاده در ساخت روف گاردن نیز بسیار مهم است. برای مثال، استفاده از مواد با کیفیت بالا می تواند هزینه را افزایش دهد.
  3. نوع گیاهان: نوع گیاهان کشت شده در روف گاردن نیز می تواند به قیمت آن تأثیر بگذارد. گیاهان خوراکی مانند صیفی جات و سبزیجات می توانند هزینه را بیشتر کنند.
  4. میزان کار و زمان صرف شده: میزان کار و زمان صرف شده در ساخت روف گاردن نیز می تواند به قیمت آن تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر نیاز به کارهای بیشتری برای آماده سازی سطح روف گاردن باشد، هزینه بیشتر خواهد بود.
  5. محل قرار گیری: محل قرار گیری روف گاردن نیز می تواند به قیمت آن تأثیر بگذارد. برای مثال، روف گاردن در مناطق شهری به دلیل کمبود فضای سبز در این مناطق با هزینه بیشتری همراه است .

سخن پایانی

با توجه به چالش های محیط زیستی و تغییرات اقلیمی، استفاده از گیاهان قابل کاشت در روف گاردن به عنوان یک راهکار پایدار و سبز برای شهرها و مناطق پرجمعیت بسیار مهم است. در این راستا، استفاده از گیاهان خوراکی می تواند به مردم کمک کند تا از محصولات تازه و سالم استفاده کنند.

خواندن مطالب بیشتر: 

بازسازی ساختمان

طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای نمای ساختمان

محوطه سازی